Zvěř na silnicích způsobuje čím dál víc nehod. Zajíci či ježci se objevují i v centru Olomouce

ježek
ježek
0:00
/
0:00

Sražených zvířat v Olomouckém kraji každoročně přibývá. Nebezpečné nejsou jenom úseky mimo města, ale třeba i centrum Olomouce. Po silnicích se procházejí kachny, ježci nebo zajíci. Řidiči se mnohdy snaží zachránit jim život, což se jim ale nemusí vyplatit.

„Občas se ukážou kachny, krmíme je. V parku vidívám zajíce, sem tam proběhne ježek. Takoví malí, zakrslí kohouti občas chodí na parkoviště,“ říká prodavačka, která ze stánku s pečivem na olomoucké Tržnici pozoruje hotovou zoologickou zahradu. Okolí lemují dva parky a právě z nich se na frekventovanou silnici dostávají zvířata.

Zvířata na silnici nejsou podle paní Zuzany nic výjimečného ani v ulici Dobrovského poblíž centra města: „Já jezdím do práce denně na kole po ulici Dobrovského a často tam vidím přejeté ježky, občas i veverky nebo jiné drobné živočichy.“ Žena občas uloží údaj do aplikace a ten se vzápětí objeví na stránce srazenazver.cz.

Web spadá pod Centrum dopravního výzkumu. „Co se týče centra Olomouce, tam jsou srážená především domácí zvířata, především psi. Určitě tam jsou i srážky menších zvířat, jako jsou zajíci a ježci,“ říká Jan Kubeček z olomoucké pobočky.

Škody mohou způsobit i domácí mazlíčci

Podle olomouckého koordinátora BESIPu Miroslava Charouze někdy situaci podcení i majitelé domácích zvířat. „Můžou to být zejména ti naši domácí mazlíčci. Spousta lidí pouští psa na volno s tím, že ho má na povel, ale není to pravda,“ popisuje.

Volně pobíhající psy, ale hlavně kachny, zajíce, ježky nebo veverky řidiči ve městech nečekají. „Většinou reagují tak, že se snaží střetu se zvířátkem zabránit za každou cenu, takže strhnou řízení, začnou prudce brzdit a podobně. To jsou všechno manévry, které můžou vést k dopravním nehodám nebo následným velkým škodám,“ dodává Charouz.

Policisté evidují pouze nehody, při kterých sražená zvěř způsobí vyšší škodu. A i těch podle statistiky přibylo. Za posledních 7 let se jejich počet v Olomouckém kraji zdvojnásobil. Přesto patří k region v celorepublikovém srovnání k těm, kde se podobných střetů ročně stane podprůměrný počet.