Obezita dětí je problémem celé rodiny, říká obezitolog Dalibor Pastucha
Jsou to rodiče a širší rodina, kdo rozhoduje o tom, jestli se dítě bude vyvíjet zdravě anebo si osvojí nezdravé návyky. Jsou to také oni, kdo by měl zaznamenat problém s váhou svého dítěte a začít ho řešit. Nenásilnou formou postupně měnit jeho (i svůj) životní styl.
Světová zdravotnická organizace definuje obezitu jako nadměrné nakumulování tukové tkáně spojené se zdravotními riziky. „Jsou to např. steatóza jater, vysoký krevní tlak, diabetes nebo poruchy pohybového aparátu,“ vyjmenovává Dalibor Pastucha.
Začít se změnou se dá vždycky. „Ale pozvolna. Každý krok navíc, každých deset minut pohybové aktivity může přinést změnu,“ nabádá olomoucký lékař.
Jedno z nejhorších dogmat týkajících se obezity zní: „Však on z toho vyroste!“. Pastucha k tomu dodává: „Pokud se bavíme o dětech, které trpí vysokým stupněm obezity, a já mám ve své péči děti, které váží 170 i 190 kilo v 15, 16letech, tak tam to rozhodně neplatí.“
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.