Srdce, únavnost, ale i kostra, trávení nebo oči – propojení štítné žlázy s celým tělem
Klíčové jsou tu hormony, které mají dopad na celou řadu procesů lidského těla. Autoimunitní zánětlivé tyreopatie pak ovlivňují i oči – to, jak se pacientovi mění vidění, ale i samotnou anatomii.
Snížená, zvýšená funkce žlázy; autoimunitní, zánětlivá, zhoubná (maligní) i ta nezhoubná (benigní) onemocnění se leckdy zachytí díky laboratorním vyšetřením hodnot hormonů štítné žlázy z krve.
Má-li pacient signifikantní vysokou či nízkou produkci hormonů, dříve nebo později se to projeví i na jeho stavu. Tyreopatie přitom mohou, ale nemusejí být doprovázeny také strumou – zvětšením, zbytněním, otokem krku.
(Tajný) lídr
Jednoznačně dominantní, často ale utajené, němé, tedy bezpříznakové postavení pak ovšem zastávají změny v anatomii, takzvané uzly či uzlíky ve štítné žláze. Problémy činit nemusejí, přijít se na ně může i nemusí. Mnohdy se i ony ukážou například při ultrazvuku oblasti krku (klidně za zcela jiným účelem).
Sonografie, stejně jako hodnoty hormonů jsou ale jistě užitečné a funkční – i uzlík, sám o sobě utajený, může a nemusí skrývat něco dalšího, potenciálně nebezpečnějšího.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.