Ach, ty čárky! Jak psát správně věty se spojením „stejně jako“ poradí bohemista

20. březen 2018

Největší audioportál na českém internetu

Čárky mají v češtině významnou funkci | Foto: Fotobanka Pixabay

Čárka „stejně jako“

Psaní čárek je ve velké části jazyků světa obtížnou pravopisnou kapitolou. V českém pravopisu má čárka velmi důležitou roli.

Slouží hlavně k vyznačení toho, jak těsné je spojení mezi větami a větnými členy. Dalo by se říct, že čárky zpřesňují text, umožňují vyhnout se některým dvojznačnostem. Podíváme se dnes na jednu drobnost – na čárku u spojení typu stejně jako nebo podobně jako. Tyto výrazy totiž fungují ve větách s dvojím významem. Buď vyjadřují nějaké srovnání, nebo jsou výrazovým prostředkem slučovacího spojení. Přítomnost nebo nepřítomnost čárky před slovním spojením stejně jako nebo podobně jako se řídí právě významem.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.