Ach, ty čárky! Jak psát správně věty se spojením „stejně jako“ poradí bohemista

20. březen 2018

Psaní čárek je ve velké části jazyků světa obtížnou pravopisnou kapitolou. V českém pravopisu má čárka velmi důležitou roli.

Slouží hlavně k vyznačení toho, jak těsné je spojení mezi větami a větnými členy. Dalo by se říct, že čárky zpřesňují text, umožňují vyhnout se některým dvojznačnostem. Podíváme se dnes na jednu drobnost – na čárku u spojení typu stejně jako nebo podobně jako. Tyto výrazy totiž fungují ve větách s dvojím významem. Buď vyjadřují nějaké srovnání, nebo jsou výrazovým prostředkem slučovacího spojení. Přítomnost nebo nepřítomnost čárky před slovním spojením stejně jako nebo podobně jako se řídí právě významem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.