Hlavní pracovní poměr mám na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde učím budoucí češtináře, nakladatele a mediální pracovníky jazykovědným předmětům.
Odborně se zabývám zejména gramatikou slovanských jazyků a výklady místních a pomístních jmen. Občas píši a publikuji povídky, ale hlavně hodně čtu (např. K. Amise, R. Dahla a D. Lodge, se zvláštní oblibou také všeobecné encyklopedie, které mě nepřestávají uchvacovat strhujícími zvraty v tématu vyprávění).
Textuji bluesmana J. Mížu, též jsem sám vystupoval jako písničkář, skoro pořád poslouchám hudbu (zvláště rád mám české hudební baroko a britský rock 60. let 20. století) a v souladu s rodinnou tradicí už jsem také ledacos pokreslil a pomaloval. Soustavně se věnuji sportům, zejména takovým, při kterých si můžu s někým povídat (pěší turistika, plavání, tlačení dětského kočárku na velké vzdálenosti).
Všechny články
-
Rychlokuře nebo céčkový právník. Jaká nová slova či slovní spojení přinesl rok 2024?
Rychlokuře, vzdychači, fosilní móda i céčkový právník. Náš bohemista zaznamenal během uplynulého roku několik nových slov, která obohatila češtinu.
-
Skibidy. Co znamená slovo, které používá dnešní mládež?
Setkali jste se už někdy se slovem „skibidi“? V jakých situacích ho dnešní mládež používá a jaký je jeho pravý význam? Dozvíte se od našeho bohemisty.
-
Proč slovo „diskutabilní“ vyznívá v češtině kriticky a jinde neutrálně?
Jak se liší významy cizích slov v češtině a jiných jazycích? Proč vyznívá slovo „diskutabilní“ v češtině kriticky a jinde neutrálně?
-
Ledňáček. Krásný pták, nanuk, ale také návštěvník posilovny
V češtině se velmi často setkáváme s tím, že slova na první pohled odlišná mají ve skutečnosti nejrůznější spojitosti. A právě na jednu takovou neobvyklou spojitost...
-
Na Silvestra před sto lety
Je poslední den roku a začne se psát letopočet 2025. Je to jenom taková formalitka, pár dnů si budeme muset zvykat na nové číslo v denním datu, ale přelom to prostě je.
-
Hajdom hajdom tydlidom. Co to vlastně znamená?
„Hajdom hajdom tydlidom!“ Co znamenají slova z koled? Pořad Okolo češtiny zkoumá jejich původ i vliv hudby na vánoční atmosféru.
-
Předpřipravený aneb O nadbytečnosti v jazyce
Čeština je jazykem dosti složitým a často dochází k tomu, že se vytvářejí slova, která se nám na první pohled mohou zdát nelogická. Co například takové sloveso předchystat?
-
Zvon a odzvonit
Zvony teď můžeme slyšet velmi často a na nejrůznějších místech. Ale zamysleli jste se někdy nad samotným slovem zvon? Pokud ne, tak nevadí, udělal to za nás náš bohemista.
-
Šul nul. Odtud se tohle spojení vzalo?
Co znamená šul nul? Objevte původ tohoto spojení a jak se v češtině usadilo díky obchodníkům, účetním a vlivu němčiny i latiny. Víc poví náš bohemista.
-
Kočí, kočár a coach
Jakou souvislost má anglické slovo coach s naším českým kočárem? A jak je do toho zapletena česká princezna Anna Lucemburská? Více sdělí náš bohemista.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »