Album, na kterém hrají kytaroví bozi Jimi Hendrix a Eric Clapton? Sólový debut Stephena Stillse

20. červen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sólový debut Stephena Stillse

Po úspěchu alba Déja vu (kdysi ho vydal i Supraphon) natočili všichni členové skupiny Crosby, Stills, Nash & Young sólové desky. Nejhvězdnější je ta Stillsova.

Přestože hlavní osobnost zvládla natočit spoustu nástrojů, sestava hostujících muzikantů dodnes vyráží dech. Kromě kolegů ze skupiny Davida Crosbyho a Grahama Nashe zmiňme alespoň ty největší – John Sebastian, Cass Eliot, Ringo Starr a samozřejmě duo čarostřelců Jimi Hendrix a Eric Clapton.

Pro Jimiho to bylo jedno z posledních nahrávání, zemřel ještě před tím, než se album dostalo do obchodů. Právě Hendrixovi Stephen Stills celé album s hitem Love The One You‘re With věnoval.

Deska od začátku do konce doslova voní první polovinou 70. let. Všechno zní strašně pohodově, uvolněně. Klidně může hrát orchestr, ale ani na okamžik nelze mluvit o přeprodukování. A těch nápadů a melodií! Dnes by z nich nasekali desek pět. Prostě klenot.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.