Ani v 80 letech dokumentarista, spisovatel a redaktor Milan Švihálek nepolevuje v pracovním nasazení

Mnoho let pracoval Milan Švihálek, který dětství a mládí prožil v Seničce, resp. Olomouci, v ostravském studiu České televize. Podílel se na seriálech Za svědky minulosti, Osudové okamžiky nebo Zapomenuté výpravy. Velmi blízko má také k rozhlasu, je autorem řady četeb na pokračování, psal do Týdeníku Rozhlas.

Poslední tři roky věnoval zpracovávání filmového materiálu o Aborigincích, původních australských obyvatelích, které získal od syna svého přítele, kameramana a režiséra Jiřího Vrožiny. Mohl tak navázat na známý dokument Expedice Rembaranka 1969. „Na rekonstrukci se podílelo Moravské zemské muzeum a zájem o ně projevil i vládní výbor pro Aborigince v Canbeře,“ těší ho.

Invalidní vozík à la stíhačka F-35

Pět let je Milan Švihálek upoutaný na invalidní vozík, kterému s humorem sobě vlastním říká stíhačka F-35. „Pořídil jsem si auto s ručním řízením a díky tomu jsem mohl znovu navštívit lokality, které jsem zmapoval v knize Za svědky minulosti,“ vypráví.

Zamířil do krajiny břidlicových lomů mezi Olomoucí a Opavou a článek o ní „Slunce zakleté v kameni“ nabídl časopisu National Geographic. A následovaly další – „Zvonařské řemeslo po přeslici“ o zvonařské dílně Dytrychových a „Ocelové město“ o Dolní oblasti Vítkovic.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

autor: voj
Spustit audio

Související