Dita Vojnarová
Připravuji a moderuji dopolední vysílání, Dobrou radu, Apatyku a Větrník.
Do mikrofonu Českého rozhlasu Olomouc jsem poprvé promluvila v roce 2000. Bylo to tenkrát jen na zkoušku, na záskok. Trochu se to protáhlo...
Pravidelně pro vás připravuji dopolední vysílání. Od výběru témat, přes přípravu reportáží a rozhovorů. Možná jsem minulý týden volala právě k vám, do vašeho města nebo obce, abych vás pozdravila a zjistila, co je u vás nového, a jak se vám daří.
Apatyka, to je hodinový magazín o zdraví, který moderuji a který mi rozšířil obzory. Setkávám se s lékaři, kteří jsou vždy ochotni odpovídat na mé i posluchačské dotazy týkající se jejich oboru.
Každý týden si také do studia zvu člověka, který rozhodně má co říct. A vůbec to nemusí být známá osobnost. Větrník má podtitul „příjemná hodinka s příjemným hostem“ a já si ji vždy patřičně užívám. Povídala jsem si např. s plastickým chirurgem Bohdanem Pomahačem, americkým velvyslancem Normanem Eisenem, zpěvačkami Martou Kubišovou, Petrou Janů, Věrou Špinarovou, Marií Rottrovou, zpěváky Karlem Plíhalem, Jiřím Macháčkem, Karlem Kahovcem, Josefem Zímou, herci Ladislavem Chudíkem, Františkem Řehákem, Otakarem Brouskem st. a Miroslavem Donutilem. Nebo také s basketbalistou Rostislavem Pohlmannem, cyklistou Tomášem Kajnarem a koulařkou Evou Kacanu.
Mou velkou láskou je rozhlasové herectví – natáčení četeb a dramatizací s režiséry Michalem Burešem a Tomášem Soldánem. Slyšet jste mě mohli např. v pětidílné dramatizaci autorské novely Andrey Hanáčkové "Dary naší paní", v tragikomedii Davida Drábka "Švédský stůl", v absurdní komedii Eugena Ionesca "Nosorožec", v cyklu Životopisy, a to v dílech věnovaných Jacquesu Brelovi, Fryderiku Chopinovi nebo Federicu Fellinimu nebo v povídce Alice Nellis „V pekle“.
Mám ráda divadlo (s Moravským pravidelně spolupracuji), kino, knížky, Rejvíz a jeho nejbližší okolí, fandím dobrovolným i profesionálním hasičům. Slabost mám pro dobré jídlo a pití, beagly a slezská nářečí. Ráda si povídám s lidmi, z čehož vyplývá, že jsem si povolání zvolila více než dobře.
Všechny články
-
Vojenský policista Jiří Švancara a belgická ovčačka Yuki jsou trojnásobní mistři světa v bikejöringu
Bikejöring je zjednodušeně řečeno jízda na kole se psem. „Pětikilometrové trasy vedou většinou lesem, přes louky a po polních cestách,“ popisuje Jiří Švancara.
-
Chcete prožít delší život ve zdraví? Poslechněte si rady olomoucké lékařky Dagmar Malotové
Stárnutí je přirozený proces, který si můžeme užívat ve zdraví. Jen je pro to potřeba něco dělat. „Pilulka není všelék,“ upozorňuje Dagmar Malotová.
-
Z učitele tělocviku kapitánem Boeingu 737 v Kanadě. Profesní cesta Adama Adamčíka je pestrá
Pochází z Olomouce, kde se věnoval ploutvovému plavání. Úspěšně, překonal několik národních rekordů. Vystudoval učitelství, obor tělocvik - branná výchova.
-
Ve střevech je hodně nervových zakončení, proto se označují za druhý mozek, tvrdí přerovský chirurg
Při konzumaci jídla bychom měli myslet i na střeva, tvrdí lékaři. To, co sníme, má vliv na celý náš organizmus. Strava by měla obsahovat dostatek vlákniny a tekutin.
-
Olomoučtí šermíři chtějí využít bronzu Jakuba Jurky, od září pořádají nábor. Jaký je zájem?
Šerm Dukla Olomouc je jedním z největších šermířských oddílů v republice s mnohaletou tradicí a skvělými úspěchy. Závodníci jezdí na turnaje v České republice i zahraničí.
-
Ve škole to nemá bavit jen žáky, ale i učitele, dobře ví Libor Mitana, letošní Zlatý Ámos sympaťák
Kdyby ve školství mohl něco změnit, určitě by ubral administrativy a papírování. „Získaný čas bychom mohli věnovat přípravám na hodiny a dětem,“ říká.
-
Kdo se bojí, nesmí do lesa, s úsměvem říká lesní pedagog. Jaký je rozdíl mezi lesníkem a lesákem?
Ne že by se děti bály, ale do lesa chodí méně než jejich rodiče. Změnit se to snaží lesní pedagogové. Připravují pro ně zajímavé programy, které je přibližují přírodě.
-
Život na vesnici dříve. Muzeum ve Velkém Újezdu vystavuje stovky nejen zemědělských exponátů
Přiblížit mladé generaci, jak vypadala práce na statku, těm starším zase oživit vzpomínky. O to se snaží v Muzeu zemědělské techniky ve Velkém Újezdu na Olomoucku.
-
Kolonoskopie není příjemná, ale je velmi důležitá, zdůrazňuje olomoucký internista
Kolonoskopie zobrazuje tlusté střevo pomocí endoskopického přístroje. Mnoho lidí z ní má obavy. „Vedle studu hraje roli i strach z bolesti,“ říká lékař Jan Gregar.
-
Prvního veterána začal Jiří Kohlíček dávat dohromady v osmnácti, slabost má pro Zbrojovky „Zetky“
Rodiče mu slibovali, že až bude mít řidičák, může si půjčovat jejich embéčko. „Moc se k tomu ale neměli, tak jsem si na ulici vyhlédnul nepojízdnou Tatru 57,“ vzpomíná.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »