Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá Ukrajině už 20 let. Je to už rodinná záležitost, říká ředitel

25. únor 2024

Do Olomouce přijeli na návštěvu pracovnice a pracovníci partnerské organizace Karitas Kolomyja sbírat zkušenosti i poděkovat za doavadní pomoc. 

„Veškerý materiál našim potřebným obrovsky pomáhá. Jsme za vše opravdu vděčni. Cítíme od vás velkou podporu. Od všech lidí v České republice, ať už podporují pomáhající organizace, Charitu nebo třeba ubytovali uprchlíky. Opravdu moc děkujeme. Jste naší nadějí,“ vzkazuje ředitel Charity Kolomyja Serhij Tryfjak.

Návštěva Karitas Kolomyja v Olomouci

„Naším velkým závazkem je kontinuita pomoci, byť se její náplň může a určitě i bude časem měnit dle aktuálních potřeb,“ sděluje Václav Keprt, ředitel ACHO: „Děkujeme všem, kteří nám ve finanční sbírce tuto pomoc pomohli financovat. Bez jejich podpory by pomoc nebyla možná. Vážíme si každého daru.“

„Od začátku válečného konfliktu na Ukrajině a zahájení naší pomoci a intenzivní sbírky se sešlo celkem 21 509 139,85 Kč. Nejvíce pomoc ACHO dárci podpořili po výzvě „Světlo a teplo pro Ukrajinu“, kdy se od listopadu 2022 podařilo na tento záměr shromáždit 18 237 290 Kč," dozvídáme se ze zprávy Arcidiecézní charity Olomouc. 

V současné době vypsali sbírku na vysokozdvižný vozík

„Ve skladu a distribučním centru Caritas Kolomyja naši ukrajinští kolegové přišli o vysokozdvižný vozík, který jim dříve sloužil. Bez tohoto neocenitelného nástroje se jejich pracovníkům a dobrovolníkům stává manipulace s materiálem velmi obtížnou,“ uvedl mluvčí charity Marek Navrátil.

Více v reportáži: 

autor: Aleš Spurný
Spustit audio