Až do té Ameriky!
Otevření hranic, pád železné opony, nezměrná chuť uskutečnit vysněné cesty. Nebo alespoň tu jednu!
Ti, kteří si dnes jako náš host Miloslav Gerža připisují osmý křížek, vědí o čem je řeč. Znají sílu vysněné touhy. Touhy dušené neviditelnými prsty ideologie. Touhy osvobozené, která se nezadržitelně řine přes překážky.
Nabídka pro první „odvážné“ podnítila k cestování také Miloslava Geržu. A že jazyková vybavenost nebyla jeho silnou stránkou? Nakonec, nebyl sám! Odvážlivců se sešlo přes desítku a tak vzhůru do Ameriky!
Psal se rok 1996. Je to už dávno? Jak pro koho!
Ve vzpomínkách voní i dnes každý úsek 25-ti tisícové cesty světem a svobodou. Pestrá společnost ve třech autech z půjčovny projela během dvou měsíců národními parky USA. Turistický „konvoj“ potom pokračoval do Kanady.
Dlouhá cesta se odehrála bez nehody. Bez autonehody! Těch společensko-kulturních kolizí bylo víc než dost. Partu prvních nadšenců však brali Američané v té době s humorem a odpustili jim ledacos.
Pokud je signál a máme-li nabito ( v mobilu, peněžence či na účtu), cestuje se jinak. I bez této technické peřinky se však cestovalo. Dříve to byli převážně už zralí lidé, kteří si mohli dovolit tu svou první velkou a klukovsky vysněnou cestu podniknout.
„Vzpomínky? Chutnají. A nikdo je neukradne,“ říká Miloslav Gerža v Hostu na cestách Českého rozhlasu Olomouc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.