Baron hledal na Karvinsku uhlí. Narazil na zázračnou léčivou vodu
Karvinsko v Moravskoslezském kraji vděčí černému uhlí za mnohé. Za svůj rozkvět, za devastaci přírody i za lázně, které by člověk v tomto průmyslovém koutu naší země nejspíš nečekal. Největším pokladem Lázní Darkov je solanka, jodobromová voda s vysokým obsahem jódu.
Baron Jiří Bess z Chrastiny byl vzdělaný, leč poněkud rozmarný. Holdoval vínu, ženám a karbanu. A tyto své záliby potřeboval nějak financovat. Nedala mu spát představa, že by se mohl stát uhlobaronem jako jeho mnohem bohatší a úspěšnější kolega hrabě Larisch-Mönnich. A tak začal na svém pozemku vrtat. Jaké bylo jeho rozčarování, když po několika neúspěšných pokusech nenarazil na černouhelnou sloj, ale na mohutný proud vody. Kalné a slané.
Lidé se zaradovali. Léčivou sílu této vody využívali totiž místní obyvatelé k léčebným účelům od pradávna. Do karvinského lesa vodili ke studánce Stříbrňočce zejména děti a staré lidi. Omývali je zde a nechávali jim z plných plic vdechovat její výpary.
Zázračné léčivé účinky
Po prvotním šoku baron Bess přeci jen povolal učené lékaře a nechal je vědecky prozkoumat účinky nalezeného pramene. Verdikt zněl jasně: léčebné účinky rovnají se téměř zázraku. A tak vznikly v roce 1866 nejstarší jodobromové lázně na našem území, tenkrát nazvané Lázeňské město Ráj. Jeho věhlas se šířil světem, a tak se zde léčily třeba i dvorní dámy od vídeňského císařského dvora.
Vůbec první objekt Lázní Darkov byste dnes hledali marně. Býval dřevěný, velmi dlouhý a dnes je na jeho místě jen zelená loučka. Poskytoval sice pacientům lázeňské procedury, později i nějakou tu stravu, ale bydlet se v něm ještě nedalo. Kromě něj tu totiž nebylo vůbec nic. Až postupně se postavily reprezentativní domy, z nichž většina slouží lázeňským hostům dodnes.
A v čem je solanka tolik prospěšná lidskému organismu? Vznikla v období třetihor z přírodní mořské vody. Po miliony let působily na vodu různé tlaky a teploty, díky kterým se do ní vmísilo množství prvků z dávné mořské fauny a flóry.
Když se voda dostane do kontaktu s kůží, začne skrze ni do organismu pronikat jód. Solanka tak uvolní svalstvo a zlepší prokrvení orgánů. Blahodárně působí i na kožní onemocnění a také na zánětlivé procesy. A dlužno dodat, že zmíněné dvorní dámy, stejně jako vojáci, si zde kdysi léčili i syfilis. Zda úspěšně se dnes už neví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Pár vteřin a mohli tam všichni zůstat.‘ O stažení hasičů z Vrbětic rozhodla třiceticentimetrová střepina
-
35 let demokracie: Češi dál hodnotí současný režim jako lepší než ten předlistopadový, ukazuje průzkum
-
Drogy a sexuální násilí. Vlivný rapper může dostat doživotí, mezi oběťmi mají být i děti
-
Hurikán Milton udeřil na Floridu. Bouře dorazila k pobřeží dříve a jižněji, než se očekávalo