Ve Vimperku můžete navštívit zajímavý les uprostřed města. Arboretum tam zbylo po lesnické škole

25. červen 2018
Česko – země neznámá

Když v roce 2005 po padesáti letech fungování zanikla v jihočeském městečku Vimperku Střední lesnická škola, zbyl po ní jednohektarový areál školního arboreta. Sbírka nejrůznějších dřevin čítá tři sta dvacet exemplářů sto šedesáti druhů stromů. Po zániku školy se arboretum dostalo do správy města a proměnilo se v pozoruhodný městský park


Oáza zeleně v centru šumavského městečka, vklíněná mezi zdejší hrad a hřbitov, je pro návštěvníky otevřená každý den. Představuje různé druhy stromů – od asijských jehličnanů, přes živou fosílii jinan dvoulaločný až po jedlý kaštan rostoucí nejvýše v celém Česku. Kromě toho nabízí arboretum i zábavu. V areálu najdete nečekaně letní kino, ale i dětské hřiště, cvičební prvky pro dospělé a spoustu dřevěných plastik, vytvořených v rámci uměleckých sympózií.

Zajímavostí je, že vimperské arboretum původně stálo jinde. Po deseti letech od jeho výsadby se tehdejší správci školy rozhodli stromy vykopat a přemístit na současné místo. Dnes je většině stromů kolem sedmdesáti let. I když arboretum už neslouží k výuce, je sbírka dřevin nadále doplňována a rozšiřována.

V arboretu najdete řadu dřevěných plastik, včetně reminiscence na žaludské eso

autor: Filip Černý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.