Bazénky v olomouckém rozáriu jsou prázdné, chybí i část slunečníků. Výstaviště Flora slibuje nápravu

22. červenec 2018

Návštěvníci olomouckého rozária se v parných dnech neosvěží. V bazénech není voda a chybí i část stínících plachet. Stánek s občerstvením je zavřený. Provozovatel, kterým je Výstaviště Flora, zdůvodňuje neutěšený stav několika reklamacemi najednou. Druhá největší růžová zahrada v Česku přitom prošla zásadní rekonstrukcí před dvěma lety.

„Je to zklamání, je to hodně za očekáváním. Je to určitě škoda, protože je tady krásné místo k odpočinku a asi by byla potřeba to dotáhnout,“ říká pan Jarda, který sedí na lavičce pod pražícím sluncem. Do Olomouce přijel s manželkou na dva dny z Berouna. „Centrum je úžasné. Na takovém malém prostoru tolik kostelů a katedrála, to jsem v životě neviděl. To není ani v Praze, je to perfektní, nádhera,“ nešetří superlativy. Dojem mu ale kazí právě rozárium.

Ředitel Výstaviště Flora Jiří Uhlíř si prý problém uvědomuje a snaží se ho řešit, teď hlavně prázdné bazény. Unikající voda je podle něj zásadní reklamací. K loňské havárii, kdy byla zatopena strojovna, se připojily netěsnící spáry. Aktuálně pracují na jednom z bazénů. „Dilatační spáry se zkusmo na horním bazénu prořežou, vyčistí a budou znovu přetěsněny. Počítáme s tím, že v průběhu příštího týdne ho budeme napouštět,“ komentuje ředitel.

Několik reklamací současně

Současně Jiří Uhlíř upozorňuje, že bazény nejsou pro koupání, ale jen pro zvlčení vzduchu: „Proto je tam udělané molo a další prvky, aby se lidé mohli osvěžit, nikoliv koupat. Popřípadě brouzdat, ale pouze na vlastní nebezpečí.“

Kolem bazénů ale chybí i část stínících plachet. A to je další reklamace. „Plachty jsou kotvené do těch původních betonů. Přistoupili jsme k jejich demontáži z důvodu povolení sloupu v době, kdy tady v Olomouci byla docela silná bouřka. Proto jsme plachty z preventivních důvodů sundali a čekáme v současné době na statické posouzení, zda jsou správně ukotveny,“ říká Uhlíř.

Podle něj právě kvůli reklamacím bazénů a slunečníků zatím neotvírali ani stánek s občerstvením. Nabízí aspoň náhradní řešení: „Občerstvení je situováno do infocentra u vstupu.“

Zrekonstruované rozárium Výstaviště Flora otevřelo před dvěma lety. Oprava stála téměř 33 milionů korun, z toho 24 milionů šlo z evropských dotací.

autor: bam
Spustit audio