Bez wifiny ani ránu! Zdá se tu být odjakživa, přitom není ani 20 let stará

3. duben 2018

Čeština je nepochybně živý jazyk. Je neustále v pohybu a přizpůsobuje se měnícímu se prostředí. A získat nové slovo pro novou věc je poměrně snadné.

Na rozdíl od všelijakých změn v gramatice nebo dokonce ve zvukové rovině jazyka jdou změny ve slovní zásobě hladce. Nová slova se přejímají a upravují, nebo i komponují z domácích zdrojů.

Takovou přejímkou, která se brzy ujala a zažila se tak, že už ji nevnímáme jako něco nového či zvláštního, je slovo Wi-Fi, v počeštěné podobě také wifina. Význam tohoto slova, tedy „bezdrátový přenos dat“, například z internetu do mobilu, je všeobecně znám. Ale jak tomu u takových všeobecně známých věcí bývá, zaniklo už povědomí o tom, kdy ten příběh wifiny jako podmínky života a spokojenosti mnohých lidí vlastně začal.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.