Bílá paní a její strašidelné jméno

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Perchta z Rožmberka na obrazu, který je k vidění v jedné z komnat zámku Rožmberk. Legenda praví, že kdo rozluští nápis, na který Perchta ukazuje, ten ji vysvobodí
0:00
/
0:00

Když se někdo jmenuje Perchta, tak už tento fakt sám o sobě stačí k tomu, aby dotyčná osoba po smrti někde strašila. Je to totiž jméno strašidelné a zvláštní.

Dodneška se zachovaly dopisy, které paní Perchta z Rožmberka, provdaná za pana Jana z Lichtenštejna, psala svému otci a svým bratrům. Paní Perchta se v nich jeví jako osoba v jádru hodná a laskavá, ale úplně zoufalá ze svého manželství, neradostného a plného všelijakých hádek a naschválů. Podle pověsti, kterou nejlépe do našich časů převyprávěl barokní historik Bohuslav Balbín, byla Perchta potrestána posmrtným neklidem a povinností strašit za to, že svému jistě problematickému a možná i zlému manželovi nedokázala ani na smrtelném loži jeho činy odpustit. Ale skutečnou příčinou pověsti – sám jsem Perchtu strašit neviděl a ani ji nechci vidět – je zřejmě něco jiného. Totiž právě to zmíněné jméno krumlovské Bílé paní.