Bláto na duši. Dokument o tom, jak povodeň dopadla na psychiku lidí

18. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Jeseník během povodní v září 2024 | Foto: Tereza Hronová

Bláto na duši

V září 2024 Jesenicko a další oblasti zalila povodeň. Voda ničila majetek, ale zanechala za sebou také šrámy na duši. Příběhy z Jesenicka ukazují, jak lidé katastrofu zvládali a jak se odrazila na jejich psychickém stavu s odstupem času.

„Myslím si, že jsem celkem tvrdý člověk, že to dám, ale mám strach, abych se potom nezhroutila,“ říká Marie Vlčková z města Jeseník v půlce září 2024, když stojí uprostřed své zahrady na břehu řeky Bělé, ze které zbyla jen hora bahna. Její dům se ocitl metr a půl pod vodou. Povodeň, i když v menším, tu zažili v roce 1997.

Autorka dokumentu: Tereza Hronová
Dramaturgie: Martina Pouchlá
Mistr zvuku: Antonín Kánský

Paní Vlčková s rodinou a dobrovolníky vyklízí zničený nábytek a snaží se zachránit aspoň něco. Nepláče, nehroutí se… ale možná je to tím, že má plné ruce práce.

S odstupem tří měsíců se ukazuje, o co všechno její rodina přišla. „Nejvíc mě trápí to, že jsem tady měla každý den vnoučata, protože bydlela hned vedle a teď se musela odstěhovat do náhradního bydlení. To mě psychicky sžírá úplně nejvíc,“ vypráví v prosinci.

Přežil jsem to. Takže jsem si řekl, že jdu aspoň pomoct tam, kde je to potřeba.
Robin Hayek, podnikatel

Podnikatel Robin Hayek se hned, jak opadla povodňová vlna, chopil vedení improvizovaného logistického centra v kostele v České vsi. „Přežil jsem to. Takže jsem si řekl, že jdu aspoň pomoct tam, kde je to potřeba,“ poznamenává.

Koordinuje jako dobrovolník přijíždějící humanitární pomoc – desinfekční a čisticí prostředky, vařiče, gumáky i lopaty. Několik dní se nezastavil a snaží se šířit dobrou náladu v týmu, i když všichni prožívají těžké chvíle. I jeho rodiče přišli – už podruhé – kvůli povodni o dům. S odstupem tří měsíců říká, že by se k dobrovolníkům přidal bez váhání znova.

Čtěte také

„Zásadní věc je sociální opora - to znamená zaměřovat se na mezilidské vztahy snažit se je kultivovat,“ říká psycholog Štěpán Vymětal. Upozorňuje i na to, že ne pro všechny je zážitek z přírodní katastrofy nutně trauma.

Dá se taková katastrofa zvládnout psychicky? Co lidem pomohlo v nejhorších chvílích a jak jsou na tom duševně s odstupem několika měsíců? Změnila povodeň lidi na Jesenicku? Co dobrého si z tak strašného zážitku můžeme odnést?

Poslechněte si dokument Terezy Hronové, která se na Jesenicko vrací s týmem humanitárních pracovníků.

autor: Tereza Hronová