Bývalý Landsbergův park v srdci Frýdku-Místku čeká na druhou šanci
Bývalo to oblíbené místo pro rodinné nedělní procházky. Hned pod zámeckým kopcem ve Frýdku si děti mohly prohlédnout medvěda, psa dinga či plivající lamu. A třeba se i povozit na loďkách v jezírku. Od konce 70. let minulého století ale bývalý Landsbergerův park chátral.
Zoo koutek byl zrušen a veřejnosti byl vstup do areálu zakázán. Mladá generace tak zná toto tajemné místo už jen obehnané neprostupným plotem. Několika nadšencům však bylo líto, že park pozvolna zarůstá a neslouží svému původnímu účelu. Proto se dali dohromady, svolali brigádníky a začali s postupnou údržbou parku. Čas od času jeho brány otevřou i pro zájemce z řad veřejnosti.
Rodina Landsbergerů přišla do Frýdku-Místku v roce 1863. Kolem nádraží při městské strouze nechala vystavět několik textilních hal, základ budoucí tzv. Fabriksviertel. A protože se jim jako podnikatelům opravdu dařilo, vytvořili i malý závod o pár set metrů dál, hned pod zámeckým kopcem.
V jeho areálu si nechali postavit také luxusní rezidenční vilu v novorenesančním stylu. Pro svou potěchu a také pro aktivity svých dětí nechali vybudovat i park. To se psal rok 1890. Práce se chopili němečtí architekti a pro rodinu Landsbergerů vytvořili zelenou oázu plnou exotických dřevin a květin o výměře téměř šesti hektarů. Park si svou nádherou ničím nezadal s o něco výše položeným zámeckým parkem. Díky zbudování jezírka a dalších okrasných prvků jej dokonce předčil.
O obnovu parku se snaží parta nadšenců
Po druhé světové válce byla vila i s parkem společně s textilní fabrikou zkonfiskována a přičleněna k národnímu podniku Slezan. Ten společně s městem a s přispěním milovníků a chovatelů zvířat podpořil vznik malé městské zoologické zahrady v roce 1960.
Mnozí lidé z Frýdku-Místku dodnes vzpomínají na krásné nedělní procházky s rodiči. Jedním z nich je i Petr Dvořáček, jemuž neutěšený stav parku nedal spát. Od konce 70. let se o udržování této plochy nikdo nestaral.
Založil proto spolek Faunapark Frýdek-Místek pro obnovení bývalého Landsbergerova parku. Spolu s dobrovolníky chodí kosit trávu, kácet stromy a pokouší se vdechnout parku opět život. Třeba tím, že pořádá komentované prohlídky, koncerty či různé akce pro děti.
Pak zůstává zatím i nadále pro veřejnost uzavřený. Pokud byste se chtěli podívat dovnitř, sledujte webové stránky www.zoofm.cz. Tam se dozvíte, kdy jej opět zpřístupní návštěvníkům. A kdo ví, třeba se v tomto krásném koutě města opět zabydlí nějaká ta zvířata.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výbuchy komunikačních zařízení zabily devět lidí v Libanonu, přes 2750 je zraněno. Hizballáh viní Izrael
-
Evakuovaná seniorka se rozhodla vrátit v Kobylé domů. ‚Volala na nás a najednou nebyla,‘ říkají svědci
-
Zpevněné břehy vodu jen zrychlují. Potřebujeme krajinu jako houbu, poukazuje expert Člověka v tísni
-
Bude na Síkelovi, co si vyboxuje. Mohl by prosadit i dobré příležitosti pro české firmy, říká komentátor