Čas na odevzdání daňových přiznání se krátí, lhůta vyprší v pondělí 1. dubna

Daňové přiznání
Daňové přiznání

Blížící se termín podání daňového přiznání je na finančních úřadech znát. Drtivá většina lidí totiž stále využívá klasické papírové formuláře.

„Jsem přece jen ještě z té starší generace, papír je papír,“ usmívá se paní Blanka, kterou potkávám u podatelny olomouckého finančního úřadu. Naproti tomu paní Iva doufá, že příští daňové přiznání už bude vyřizovat jenom z domova.

„Uvažovala jsem nad tím, ale měla jsem cestu sem do Olomouce, tak jsem to podala osobně,“ říká paní Iva.

Malý zájem o online podání daňového přiznání potvrzuje i mluvčí finančního úřadu pro Olomoucký kraj Zuzana Žabčíková.

„Z celkového počtu odevzdaných daňových přiznání jich bylo k dnešnímu dni podáno 12 procent prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu,“

S elektronickým formulářem se přitom lidé vyhnou frontám na úřadech a zároveň předejdou nejčastějším chybám, jako jsou nesprávné výpočty nebo vynechání podpisu a povinných příloh.

„Daňová přiznání podaná přes aplikaci Elektronická podání pro finanční správu musí být podepsána uznávaným elektronickým podpisem. Přiznání lze také odeslat bez elektronického podpisu, je ale nutné vytisknout potvrzení o podání a do pěti kalendářních dnů ho doručit na finanční úřad.“ doplňuje Zuzana Žabčíková. Pro ty, kteří stejně jako paní Blanka, dávají přednost klasickému papírovému formuláři, finanční úřady prodlužují v posledních dnech před lhůtou úřední dobu. Do pátku budou otevřené do 17 a v pondělí až do 18 hodin.