Cestou k Bubovickým vodopádům se můžete napít ze studánky Karla IV.
Skloubit romantiku, historii a krásnou přírodu se podařilo na turistické trase, která vede přes přírodní rezervaci Karlštejn v Českém krasu. Jde o v pořadí druhou turistickou trasu, kterou koncem 19. století založil tehdejší Klub Českých turistů a která se dochovala v celé původní délce.
Na dnešní červenou turistickou trasu se můžete napojit už v Berouně a přes nejkrásnější místa Karlštejnska dojít až na hrad Karlštejn. A procházku můžete zakončit ochutnáním vody z Karlovy studánky, o které i Karel IV. věřil, že je léčivá.
Nekrásnější část trasy vede ze Svatého Jana pod Skalou na Karlštejn přes Bubovické vodopády. Na osmikilometrovém úseku se nacházejí přesně uprostřed, nicméně k jejich zdolání potřebujete dobrou kondici.
Vodopády jsou krásné v každém roční období
Bubovické vodopády jsou jedním z nejznámějších a turisticky nejdéle zpřístupněných míst v Národním přírodním parku Karlštejn. Tvoří je až dvoumetrové vápencové schody pokryté mechem a řasami. V případě delšího sucha je ale vápenec vyprahlý a vypadá úplně jinak než za vlhka.
Vodopády jsou nejhezčí po větších deštích, nebo když taje sníh. V zimě při dostatku vody vodopády zamrzají, stejně jako četná jezírka poschovávaná mezi vápencovými kvádry. Jelikož silné mrazy zároveň ztěžují schůdnost úseku, na turisty zde čekají připravené lávky. Za pohled ovšem stojí i z jara, kdy tu kvetou podléšky, prvosenky nebo dymnivka dutá.
Vodopády napájí Bubovický potok, který teče částečně i tajnými chodbami v podzemí a na povrch vyběhne pouze při dostatečném dešti. Pak to ale stojí zato. Vodopády jsou dlouhé asi 100 metrů a cestou je třeba zdolat přes vodu a vápencové kvádry asi 4 metry. Vodopády proto nemají svůj pevný tvar a při každé návštěvě je uvidíte trochu jiné. Bubovický potok teče do obce Srbsko, kde se vlévá do Berounky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Místo řízení PPF investice do startupů až za čtvrt miliardy. Bartoníček po smrti Kellnera změnil směr
-
Tipsport neprodloužil sponzorskou smlouvu s Českou unií sportu, vadí mu Janstovo zapojení v kauze Motol
-
Tečka za Mynářovou dotační kauzou. Je definitivně bez viny a může se pokusit získat zpět vrácenou dotaci
-
Můj hlas není tak slyšet. Český sport je plný starých struktur, říká manažerka ženského hokejového týmu