Cévy nám nemládnou, měřte si pravidelně svůj tlak, radí MUDr. Eliška Sovová

8. srpen 2019

Zavčas odhalená hypertenze může snížit riziko infarktu, mrtvice nebo ledvinného selhání.

Každá rodina by podle Elišky Sovové, přednostky Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc, doma měla mít tonometr a pravidelně si měřit tlak. „Rozhodující jsou právě tyto hodnoty, ne ty od lékaře, kde hrozí tzv. syndrom bílého pláště.“

Eliška Sovová upozorňuje na nebezpečí tzv. kolísavé hypertenze způsobené např. špatným dávkování léků, výkyvy spojenými se stresovými momenty a chronickým stresem. Existuje i propojení výšky krevního tlaku např. s bolestí a užíváním některých analgetik. „Skoky tlaku vídáme i při blokaci krční nebo bederní páteře,“ dodává olomoucká lékařka.

Nejdůležitější je jednoznačně to, jak se chováme sami k sobě, jak se o sebe staráme. Dobrým hodnotám krevního tlaku pomůžeme např. tím, že zařadíme do stravy alespoň půl kila zeleniny a ovoce denně, alespoň 150 minut střední pohybové aktivity týdně a přidáme psychickou pohodu, relaxaci, meditaci a klid.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.