Co kde v břiše bolí? A proč?  

4. leden 2022

Nejen o svátcích při alkoholovém nebo stravovacím excesu či obyčejném přejedení se mohou ozvat. Žaludek, žlučník nebo dokonce slinivka můžou zkrátka i kvůli náporu začít protestovat.

„Začít to ale jistě může už ve vyšších partiích trávicího traktu, na začátku pasáže, v jícnu. Ano, mluvíme tu o nepříjemném jícnové refluxu, návratu žaludečního obsahu do jícnu,“ připomíná zkušený lékař, předseda odborné České gastroenterologické společnosti doc. MUDr. Ondřej Urban.

A co anatomie (co kde člověk v těle má), symptomatologie (jakými příznaky se který neduh projeví) a co samotné základní vyšetření oblasti břicha lékařem? Jak mají lékaři břicho anatomicky rozčleněno, co kde a jak bolí?

I to připomněl docent Urban v poradně Apatyka. Poslechněte si jej ze záznamu.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová