Čtyři měsíce před komunálními volbami: Strany a hnutí už oznamují lídry. V čem budou volby jiné než v roce 2018?

26. květen 2022

Do podzimních komunálních voleb zbývají zhruba čtyři měsíce. Na podání kandidátek zástupci politických stran a hnutí sice mají ještě čas, například v Olomouci už ale řada z nich oznámila své lídry. Čím bude letošní soupeření o křeslo olomouckého primátora jiné oproti předchozím volbám, na to odpovídal politolog Karel Páral z univerzity Palackého.

„Především se potvrzuje trend předvolebních koalic. Tam, kde strany dříve nespolupracovaly, se rozhodly spolupracovat. A to na základě toho, že tyto modely fungují. Takže i v Olomouci máme zvýšené množství předvolebních koalic,“ popisuje jeden z výrazných fenoménů letošních komunálních voleb v Olomouci politolog Karel Páral.

Síly spojila například ODS, lidovci a TOP09, do boje o olomouckou radnici půjdou tyto strany v koalici SPOLU. Lídryní jejich kandidátky bude současná náměstkyně primátora Markéta Záleská z ODS. Dalším příkladem politické spolupráce je společná kandidátka hnutí SPD a Trikolóry, kterou má vést Pavel Jelínek z SPD.

STAN se zelenými a Piráti s ProOlomouc

„Máme i další koalice. Došlo k zajímavému přeskupení sil ve srovnání s minulými komunálními volbami. Zatímco v roce 2018 šly do voleb společně Piráti a Starostové a nezávislí, nyní půjde hnutí STAN do koalice se zelenými a Piráti naopak spojili síly s opozičním hnutím ProOlomouc.

Kandidátku Pirátů a hnutí ProOlomouc povede Tomáš Pejpek, hnutí STAN a zelené zase Andrea Hanáčková. Nárůst volebních koalic by přitom podle Párala mohly ovlivnit konečný počet subjektů, které se do vedení města dostanou. „Volební koalice samozřejmě mohou mít za následek to, že se dostane do zastupitelstva vícero subjektů, než by se jinak dostalo. Některé subjekty by totiž mohly být na hraně volitelnosti nebo za hranou. Potom bude prostor pro vytváření povolebních koalic jiný,“ zmiňuje Páral.

„Volební koalice samozřejmě mohou mít za následek to, že se dostane do zastupitelstva vícero subjektů.“ 
Politolog Karel Páral z univerzity Palackého

Vítězem minulých voleb v Olomouci bylo hnutí ANO, které obsadilo křeslo primátora. Miroslav Žbánek bude letos post obhajovat, lídrem olomouckého hnutí SpOLečně pak bude primátorům náměstek Otakar Bačák. Svou jedničku na kandidátce představili i komunisté, bude jí Liběna Večeřová. Jméno lídra zatím neuvedla sociální demokracie.

Letošní komunální volby se budou konat 23. a 24. září.

Spustit audio