Dělníci na Libavé finišují s výsadbou nových stromků

12. prosinec 2018

Plné ruce práce mají přes zimu dělníci, kteří obnovují lesy na Libavé. V této jedné z nejvíce kůrovcem postižené lokalitě v Česku sází i teď. V mrazu, místy ve sněhu. Do konce letošního roku chtějí vysadit přes 16 milionů nových stromů, což je oproti předchozím letům dvojnásobné číslo.

„Dělám denně tak pět fůr, jezdím tu dest let. Práce je pořád stejně, ale vidíte jak to tu vypadá,“ říká ridič velké nákladní soupravy Marek Vašut, který zrovna hydraulickou rukou nabírá smrkovou kulatinu na korbu. Stejně jako pan Vašut odváží smrk z Libavé další desítky řidičů. Vzniklé paseky jsou ale vzápětí osazené novými stromky.

„Zarazím do země, přihodím a rozkývu co se dá, udělám si takový žlábek, přiryju a ze všech stran přišlápnu,“ ukazuje mi paní Helena, jak tu do čerstvě zasněžené země hloubí díry. Takto v průběhu roku vysadila desetitisíce buků a smrků.

„Dokud nejsou vysoké mrazy, tak se dá úspěšně zalesňovat. Nemáme problém se zalesňováním ani ve třech centimetrech sněhu, ty sazenice to dokážou zvládnout,“ říká ve finiši letošní výsadby Antonín Mičán z vojenských lesů a statků.

Další miliony mladých stromků chtějí lesáci na Libavou dodat i v příštím roce. Pokud se jim ovšem potřebné množství sazenic podaří zajistit. Vyřešit taky ještě musí kdo je vysadí. „Valná většina dělníků v lesnictví pochází z východu Evropy a bude hodně záležet, jak dopadne politická situace na Ukrajině,“ uzavírá Antonín Mičán.

autor: kra
Spustit audio