Děti mají právo říct si, u kterého z rodičů po rozvodu chtějí žít
Názor dítěte se bere v potaz. To sociálním pracovníkům popíše vztahy nejen s rodiči a sourozenci, ale i s širší rodinou. „Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková.
Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů. „Musím podotknout, že zhruba v 95% je to na straně matky,“ konstatuje olomoucká právnička.
Další možností je střídavá péče, o kterou usiluje hodně lidí. „Nejčastěji je to v rozsahu týden u maminky, týden u tatínka.“ Nabízí se také možnost tzv. rozšířeného styku. „Nejde jen o víkendová setkávání, ale druhý rodič si zkouší i povinnosti, které jsou spojovány s výchovou během pracovního týdne.“
Dítě může být také svěřeno do péče jiné osoby. „Měli jsme podobný případ. Maminka byla drogově závislá a tatínek o dítě nejevil zájem. A tak šlo k babičce,“ říká Adéla Lacinová Hubinková.
Výživné na děti se vypočítává pomocí doporučujících tabulek ministerstva spravedlnosti, kde je stanovena hranice pro jednotlivé věkové kategorie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka