Děti mají právo říct si, u kterého z rodičů po rozvodu chtějí žít

2. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Adéla Lacinová Hubinková

Názor dítěte se bere v potaz. To sociálním pracovníkům popíše vztahy nejen s rodiči a sourozenci, ale i s širší rodinou. „Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková.

Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů. „Musím podotknout, že zhruba v 95% je to na straně matky,“ konstatuje olomoucká právnička.

Další možností je střídavá péče, o kterou usiluje hodně lidí. „Nejčastěji je to v rozsahu týden u maminky, týden u tatínka.“ Nabízí se také možnost tzv. rozšířeného styku. „Nejde jen o víkendová setkávání, ale druhý rodič si zkouší i povinnosti, které jsou spojovány s výchovou během pracovního týdne.“

Dítě může být také svěřeno do péče jiné osoby. „Měli jsme podobný případ. Maminka byla drogově závislá a tatínek o dítě nejevil zájem.  A tak šlo k babičce,“ říká Adéla Lacinová Hubinková.

Výživné na děti se vypočítává pomocí doporučujících tabulek ministerstva spravedlnosti, kde je stanovena hranice pro jednotlivé věkové kategorie.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...