Dietrichsteinská hrobka v Mikulově nabízí i mimořádné výhledy na město i do okolí
Jednou z dominant hlavního náměstí v jihomoravském Mikulově je Dietrichsteinská hrobka, místo posledního odpočinku někdejších majitelů panství. Jde o pompézní stavbu, která vznikla z někdejšího kostela svaté Anny. Dominantou hrobky je hlavní loď kostela, který je dodnes vysvěcen a aktivně využíván.
To nejpodstatnější, tedy pozůstatky Dietrichsteinů, se nacházejí ve dvou bočních lodích. „Celkem je tu 45 rakví. Všechny mají překrásné zdobení, které se v průběhu let měnilo, takže místo zároveň prezentuje historii pohřebnictví,“ říká Marcela Koňáková, ředitelka Turistického informačního centra v Mikulově.
Při prohlídce nemusí návštěvníci projít jen přízemí stavby, ale mohou vyjít po schodech i na terasu, která nabízí nádherné výhledy na město a jeho okolí. „Je odtud krásně vidět celé historické náměstí, zámek i další dominanty města, dále pak i Svatý kopeček nebo Turold. Hrobku je dobré vnímat nejen jako pohřebiště. Je to krásná stavba různých stylů plná nádherných výzdob a štukatur,“ dodává Koňáková.
Historie Dietrichsteinské hrobky v Mikulově se začala psát už v 17. století, kdy byl vystavěn kostel s napodobeninou Svaté chýše z italského Loreta. Na jihozápadní straně kostela vyrostla pohřební kaple Dietrichsteinů. Počátkem 18. století získal kostel dvouvěžové průčelí podle návrhu J. B. Fischera z Erlachu.
Teprve v polovině 19. století byla stavba upravena na hrobku rodiny Dietrichsteinů a z dosavadního prozatímního útočiště pod nedalekým kostelem svatého Václava se sem přenesly pozůstatky členů rodu.
Dietrichsteinská hrobka je přístupná turistům celoročně, v době od listopadu do března však pouze po předchozí telefonické objednávce. Letní návštěvnickou sezónu 2016 zatraktivní fakt, že se po 232 letech vrátí do hrobky Černá Madona, která je jinak k vidění pouze během zářijové poutě na Svatý kopeček. „Bude tady od 20. května vystavena na čestném místě,“ pochlubila se průvodkyně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Pár vteřin a mohli tam všichni zůstat.‘ O stažení hasičů z Vrbětic rozhodla třiceticentimetrová střepina
-
Hurikán Milton udeřil na Floridu. Nad pevninou zeslábl, ale zůstává nebezpečný. Počet obětí není jasný
-
35 let demokracie: Češi dál hodnotí současný režim jako lepší než ten předlistopadový, ukazuje průzkum
-
Drogy a sexuální násilí. Vlivný rapper může dostat doživotí, mezi oběťmi mají být i děti