Dobré sousedské vztahy si musíme pěstovat sami

20. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chcete vycházet se sousedy? Respektujte jejich právo na soukromí
0:00
/
0:00

Říká se, že v sousedském sporu je vždycky jeden člověk hodně naštvaný a ten druhý spokojený. Anebo, jak dodává olomoucký právník Jan Rytíř, jsou naštvaní oba dva.

Vlastník nesmí obtěžovat své sousedy nad míru přiměřenou poměrům hlukem, prachem, popílkem, kouřem apod. Jeho zvířata nesmí pronikat na pozemek jiných. „Spory, které řešíme v naší kanceláři, se nejčastěji týkají soužití v bytových domech, překračování hranic pozemku, hluku nebo zápachu,“ říká olomoucký právník. První a nejlepší možnost nápravy je podle něj jednoznačně dialog.

„Syn souseda je hlučný, nic nepomáhá, v přestupkové komisi mi poradili, ať ho dám k soudu. Nájemníci ve vedlejším bytě jsou silní kuřáci, obtěžuje to mě i manželku, která je astmatička. Žijeme na vesnici, máme domek se zahradou, na kterou se nám zřítila betonová zeď sousedů, a navíc k nám lezou výhonky malin, nic s tím nedělají.“ To jsou jen některé z dotazů v Dobré radě Českého rozhlasu Olomouc, na které odpovídal JUDr. Jan Rytíř.

autor: voj
Spustit audio