Dobré sousedské vztahy si musíme pěstovat sami

20. leden 2020

Říká se, že v sousedském sporu je vždycky jeden člověk hodně naštvaný a ten druhý spokojený. Anebo, jak dodává olomoucký právník Jan Rytíř, jsou naštvaní oba dva.

Vlastník nesmí obtěžovat své sousedy nad míru přiměřenou poměrům hlukem, prachem, popílkem, kouřem apod. Jeho zvířata nesmí pronikat na pozemek jiných. „Spory, které řešíme v naší kanceláři, se nejčastěji týkají soužití v bytových domech, překračování hranic pozemku, hluku nebo zápachu,“ říká olomoucký právník. První a nejlepší možnost nápravy je podle něj jednoznačně dialog.

„Syn souseda je hlučný, nic nepomáhá, v přestupkové komisi mi poradili, ať ho dám k soudu. Nájemníci ve vedlejším bytě jsou silní kuřáci, obtěžuje to mě i manželku, která je astmatička. Žijeme na vesnici, máme domek se zahradou, na kterou se nám zřítila betonová zeď sousedů, a navíc k nám lezou výhonky malin, nic s tím nedělají.“ To jsou jen některé z dotazů v Dobré radě Českého rozhlasu Olomouc, na které odpovídal JUDr. Jan Rytíř.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.