Doyen českého folku Vladimír Merta zazpívá své nejlepší písně

2. březen 2016
03557836.jpeg

Čerstvý sedmdesátník Vladimír Merta chytil druhý dech. Vystupuje s rockovou kapelou, v triu i duu s houslistou Janem Hrubým a klávesistou Ondřejem Fenclem, stále je ale skvělý i jako solitér. A právě tak zahraje už ve středu 2. března ve Velkém studiu Českého rozhlasu Olomouc.

Pokud se dá o někom říct, že je renesanční člověk, tak to určitě platí o Vladimíru Mertovi. Vystudoval architekturu ČVUT, FAMU, je režisér, scénárista, výtvarník, fotograf. Přesto ho vnímáme především jako velmi osobitého a, troufám si tvrdit, až geniálního písničkáře.

Jeho písničky okouzlují už od francouzského alba z konce 60. let, bohužel v době normalizace se dostal do pozice režimu nepohodlného interpreta. Po jediném albu v 70. letech mu dvě desky se záznamem koncertu vyšly až těsně před revolucí.

Jeho písničky nahrané na nejrůznějších akcích ale kolovaly národem v nespočetném množství kopií. Po roce 1989 se mnohé dostávaly i na CD, Mertova diskografie díky tomu působí hodně roztříštěně. Až v posledních letech tomu začíná dávat řád vydavatelství Galén.

Po hudebních experimentech na přelomu milénia se Vladimír vrátil k písničkářské podstatě a takto vystoupí i v rámci Koncertních střed Českého rozhlasu Olomouc ve středu 2. března od 20 hodin. Vstupné je 100,- Kč, koncert přenášíme živě na YouTube.