Dvacet let Toulek krajem
Téměř dvacet let se na vlnách Českého rozhlasu Olomouc vysílají pořady s vlastivědnou tematikou, z nichž v roce 1998 vznikly Toulky Krajem. Více se o jejich historii dozvíte v dalším dílu pořadu Hlásí se Olomouc, který pro vás speciálně vysíláme při příležitosti výročí olomouckého rozhlasového studia každou neděli ve 14:30 hodin.
Na počátku byl “nepravidelný občasník“ Kaleidoskop a pravidelné půlhodinové Kalendárium. „V Kaleidoskopu jsme se věnovali zajímavým událostem a jejich okolnostem, které se v regionu odehrály, např. pobytu Karla Matěje Čapka Choda v hanácké metropoli nebo otevření Národního domu v Olomouci. S některými náměty přicházeli sami posluchači“, vzpomíná redaktor Jan Sulovský, který zmíněné cykly od roku 1995 připravoval s režiséry Vladimírem Týřlem a Michalem Burešem.
Pořad tedy od počátků hledal a měnil svou podobu. Zpočátku šlo o komponovaný tvar s výrazným dílem literatury. Podíleli se na něm spisovatelé Roman Ludva, Miroslav Kubíček, František Kobza a další. Text interpretovali převážně herci Moravského divadla Olomouc.
Postupně se pořad přikláněl více k reportážní a dokumentární formě. V létě roku 1999 se v roli průvodce krajinou v pořadu poprvé objevil Miroslav Kobza. V té době byl zaměstnán jako redaktor v šumperském týdeníku. Jako host do dopoledního větrníku povídal o svém rodném Zábřehu. Bezprostředně poté ho oslovil ředitel stanice Stanislav Červenka. „Po Větrníku (tak se jmenoval ten hodinový dopolední pořad s hostem) na mě Honza Sulovský čekal přede dveřmi studia a říkal, že si mě do kanceláře volá pan ředitel Červenka. Čekal jsem, co mi vytkne, a on mi naopak nabídl spolupráci.“ Poprvé spolu Miroslav Kobza s Janem Sulovským vyjeli za památkami a historií hradu a obce Hoštejn.

O té doby prožívali na Toulkách krajem různá dobrodružství, zachycovali atmosféru doby, mapovali krajinu a připomínali její historii. Miroslav Kobza se stal na 11 let vedoucím slovesné redakce.
„Nejcennějším na tomto pořadu, ostatně jako na rozhlasové práci vůbec, je setkávání s lidmi. Já moc rád vzpomínám na atmosféru, kterou jsme s kolegy zažívali při hovorech o životě v malých odlehlých vesnicích, kam bychom se asi běžně nedostali“, říká Jan Sulovský a Miroslav Kobza doplňuje: „Pro mě bylo úžasným objevem, že stále v našem regionu existují písmáci, kteří milují své vesnice natolik, že jsou schopni trávit hodiny v archivech, a zjišťovat podrobnosti o drobných památkách, kterých si turisté sotva všimnou. Od lokálních patriotů se dozvíte informace, které nenajdete v žádné publikaci. Jejich povídání odhalí i lidskou tvář historie těchto obcí.“
Pořad Toulky krajem se vysílá na vlnách Českého rozhlasu Olomouc dodnes. Naladit si ho můžete v neděli dopoledne po deváté hodině. A Mirek Kobza si pochvaluje, že navštívená místa si v současnosti mohou posluchači prohlédnout také prostřednictvím fotografií umístěných na našem webu a Facebooku.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.