Dvořák za oceánem okouzlil svou hudbou. Dnes má muzeum ve vile zvané Amerika
Barokní letohrádek Amerika na pražském Novém Městě obklopuje zahrada se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Vilu nechal na počátku 18. století postavit hrabě Jan Václav Michna z Vacínova podle projektu architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Od roku 1932 zde sídlí Muzeum Antonína Dvořáka.
Vila téměř od počátku své existence střídala majitele jako na běžícím pásu. O sto let později se v ní zřídila zahradní restaurace Amerika. Název údajně pochází od dobrovolníků, kteří doprovázeli rakouského arcivévodu Maxmiliána do Mexika, a v restauraci se často scházeli. Jiná verze vypráví o uprchlících, kteří tajně odcházeli z monarchie do Spojených států, kde hledali lepší práci, výdělek a únik před Bachovým absolutismem.
V roce 1843 letohrádek Amerika koupilo město a od té doby sloužil různým účelům. Bývalo tu Muzeum školních pomůcek, dívčí gymnázium Minerva, které vzniklo na popud Elišky Krásnohorské, ale také ústav pro chudé.
V jednom ze dvou zahradních domků, které přiléhají ke dvoru letohrádku, prožila dětství herečka Růžena Nasková, členka Národního divadla. Její otec byl úředníkem pražského magistrátu a účetním dobytčího trhu na Karlově náměstí. Domek mu přidělili k obývání. Herečka vzpomíná na dětství a různé příhody s tímto místem spojené v knize pamětí Jak šel život.
Ale vraťme se do hlavní budovy. Nejzajímavější částí interiéru je velký sál v prvním patře. Jeho stěny a klenbu pokrývají fresky. Velká freska znázorňuje boha Apollóna na Pegasovi, obklopeného rejem géniů. Doplňují je čtyři alegorie: architektury, malířství, hudby a geometrie.
Dvořák do Vily Amerika patří
Muzeum Antonína Dvořáka, které ve vile najdete dnes, disponuje unikátním souborem skladatelových notových rukopisů, korespondence a dobových fotografií. Uchovává
podstatnou část Dvořákova notového archivu a knihovny.
V muzeu si můžete prohlédnout stálou expozici Cesty Antonína Dvořáka. Skladatel ve své době patřil k největším českým světoběžníkům. Procestoval nejen Čechy a velkou část Evropy, ale dostal se, jak víme, také do Ameriky. V expozici najdete i unikátní předměty z Dvořákovy pozůstalosti: psací stůl z jeho pracovny, klavír, slavnostní talár z promoce v Cambridge, violu, brýle, hodinky či psací pero.
Multimediální stěna instalovaná v prvním patře letohrádku nabízí mnoho Dvořákových skladeb ve známých i neznámých úpravách, stejně jako řadu skladatelových fotografií, rukopisů a dalších osobních dokumentů.
Dvořák sám v pražském letohrádku nebydlel, roku 1877 se přestěhoval do domu v Žitné ulici číslo 14 a žil tam až do své smrti. V muzeu ale najdete faksimile rukopisné partitury slavné symfonie zvané Novosvětská, kterou Dvořák dobyl Spojené státy. A tak je umístění jeho muzea v letohrádku Amerika příznačné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Pár vteřin a mohli tam všichni zůstat.‘ O stažení hasičů z Vrbětic rozhodla třiceticentimetrová střepina
-
Hurikán Milton udeřil na Floridu. Nad pevninou zeslábl, ale zůstává nebezpečný. Počet obětí není jasný
-
35 let demokracie: Češi dál hodnotí současný režim jako lepší než ten předlistopadový, ukazuje průzkum
-
Drogy a sexuální násilí. Vlivný rapper může dostat doživotí, mezi oběťmi mají být i děti