Hostka vznikla přechýlením slova host. Z jazykového hlediska je korektní, ale přesto kuriózní

13. březen 2018

Minulý týden jsme mluvili o tom, že lékařka, která pracuje jako chirurg, může být nazývána také jako chiruržka nebo chirurgyně. Dnes bych k tomu chtěl ještě něco dodat.

Pozoruhodné věci totiž člověk najde ve výpiscích, které si v posledních desetiletích pořídili lingvisté připravující slovníky češtiny, tedy lexikografové v Ústavu pro jazyk český na Akademie věd. Vedle slova host s jasným významem eviduje lístková kartotéka pořízená původně pro Příruční slovník jazyka českého také slovo hostka – tedy přechýlený, ženský protějšek slova host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.