Hýsly u Kyjova mají troje sluneční hodiny. Jedny z nich jsou nejmenší na světě
Hýsly nedaleko jihomoravského Kyjova jsou vesničkou sice malou, ale zajímavou. Mají tam totiž hned troje sluneční hodiny - a všechny pozoruhodné. Jedny mají podobu sluneční soustavy, druhé patří k největším na světě a třetí se pro změnu chlubí tím, že jsou na celé planetě úplně nejmenší.
Přes silnici naproti Obecnímu úřadu Hýsly leží pečlivě udržovaný záhon, ve kterém příchozí teprve při bližším zkoumání rozeznají unikátní ukazatel času, který je zároveň zmenšeninou sluneční soustavy. Planety jsou vyrobené z broušených žulových kostek. „Slunce jako dárce života má tvar včelí buňky, ze které ční do prostoru žihadlo. To je zároveň polos slunečních hodin,“ popisuje starosta Hýsel Tibor Skalka, který tyto neobvyklé sluneční hodiny vymyslel.
Nejmenší sluneční hodiny na světě měří pouhých sedm milimetrů. Umístěné jsou na konci zmíněného polosu slunečních hodin. Jsou vyrobené z mosazi klasickou mechanickou cestou rytí diamantem do kovu a mají pozlacený povrch.
Sluneční hodiny i odpočinkové místo
Poslední hýselské sluneční hodiny jsou naopak veliké. Nacházejí se asi 500 metrů vzdušnou čarou od místní radnice. Patří pro změnu k největším na světě a i jejich „ciferník“ leží na zemi. „Tyto hodiny mají rozměry 18 krát 21 metrů,“ upřesnil starosta. Celé sluneční hodiny jsou vlastně malým odpočinkovým areálem, kde si mohou příchozí dokonce posedět na lavičce.
Na své hodinové unikáty jsou v Hýslech náležitě pyšní a pečlivě se o ně starají. „Oba areály okopávají a udržují pracovníci radnice. Ale když jde okolo i někdo jiný, kdo na nich vidí nějakou trávu nebo plevel, tak je prostě vytrhne. Lidé to berou jako součást obce,“ tvrdí Tibor Skalka.
O tom, že by v obci v budoucnu přibyly další výjimečné sluneční hodiny, zatím v Hýslech neuvažují. Mají ostatně i další unikáty, například tuzemskou nejdelší relaxační zónu s dětskými herními prvky. Měří přes 117 metrů a byla zapsána do České databanky rekordů a kuriozit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ŽIVĚ: Sparta dotahuje proti Feyenoordu manko, prohrává 2:4. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Slovenský parlament schválil ‚bič na lékaře‘, který je má přes výpovědi udržet v práci
-
Plaga: Ministr Bek je tragický. Babiše chci znovu přesvědčit, že se investice do školství vyplatí
-
Musk je prvním člověkem, jehož jmění překonalo 400 miliard dolarů. Pomohlo mu zvolení Trumpa