Improvizace a hledání alternativních léčiv. Jak se v lékárnách vypořádávají s nedostatkem léků?

13. leden 2023 12:12

V mnohých lékárnách v Olomouckém kraji, ale i jinde v Česku stále schází některé léky. Týká se to především antibiotik. Lékárníci proto musí pro pacienty často hledat náhradu. Zlepšení situace v nejbližší době navíc neočekávají.

V lékárně v olomoucké ulici Palackého je rušno. Pro léky si sem přichází jeden zákazník za druhým. Někteří drží v ruce předpis od lékaře. Ne všem ale lékárník dokáže vyhovět. Stále totiž nejsou dostupná některá antibiotika.

„My máme ještě další dvě lékárny, u kterých se můžeme podívat, jestli náhodou ten lék není na skladě. A pokud není, kontaktujeme lékaře, aby s jeho souhlasem pacienti zvolili jiné antibiotikum,“ přibližuje vedoucí lékárny Hana Hegerová.

Pokud lék není, kontaktujeme lékaře, aby s jeho souhlasem pacienti zvolili jiné antibiotikum.
Hana Hegerová, vedoucí jedné z lékáren v Olomouci

Nedostupnost některých antibiotik v Česku podle ministerstva zdravotnictví způsobila především jejich nadměrná spotřeba kvůli vysoké nemocnosti a potýká se s ní prakticky celé EU. Hana Hegerová takovou situaci za svou praxi nepamatuje. „Jsem v lékárně od 76. roku. A i když šíře antibiotik nebyla tak veliká, nikdy se nestalo, že by chyběly penicilinové řady,“ uvádí.

V lékárně proto každý týden připravují seznam dostupných antibiotik a rozesílají je praktikům v okolí, aby věděli, z jakých léčiv mohou vybírat a léky předepisovat.

Jak jsou na tom v dalším lékárnách v Olomouci? Kdy by se mohla situace zlepšit? Poslechněte si kompletní reportáž Barbory Sonnkové.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio