Ivan Klíma: Má veselá jitra. Obyčejné i nezvyklé zážitky všedního dne

27. březen 2023

Autor ve svých povídkách líčí s nadhledem sobě vlastním každodenní události.

Účinkuje: Pavel Soukup
Připravil: Jiří Hubička
Napsal: Ivan Klíma
Režie: Marie Texelová
Natočeno: v roce 1990

Poslechněte si úryvky z jedné z nejčtenějších knížek autora. Můžete se těšit na Povídku šmelinářskou, zlodějskou a bláznovskou.

Jedna z nejčtenějších knížek spisovatele Ivana Klímy vznikala jako relaxace při práci na Klímově stěžejním románu Soudce z milosti. Autor s chutí, ironií, humorem a nadhledem sobě vlastním zpracoval do podoby povídek obyčejné i velmi neobyčejné zážitky všedního dne v jednom týdnu.

Je třeba připomenout, že ten týden prožil Ivan Klíma v polovině sedmdesátých let a kniha vyšla nejdříve jen v samizdatu, pak v roce 1979 v Torontu v 68 Publishers, českém nakladatelství manželů Škvoreckých, a nakonec v Londýně u Alexandra Tomského. Ten ji také po návratu do Prahy vydal v ohromujícím nákladu 155 000 výtisků. Byla to jedna z prvních knih zakázaného autora, která se objevila na trhu a Ivan Klíma si to velmi dobře pamatuje.

V první den prodeje se před knihkupectvím, kde jsem knihu podepisoval, vytvořila nekončící fronta. Pro autora, který dvacet let doma nesměl publikovat, to bylo jako snový zážitek. Nicméně A. Tomský maličko přecenil čtenářský zájem a později mi navezl do sklepa snad tisíc neprodaných exemplářů. Myslím, že nikdy žádný autor nedostal tolik autorských výtisků.
Ivan Klíma

Knížka Má veselá jitra byla přeložena do mnoha jazyků, vyšla mimo jiné i čínsky a japonsky.

Ivan Klíma patří k nejpřekládanějším českým autorům. Jeho dílo je rozsáhlé a žánrově pestré: próza, dramata, reportáže, eseje, fejetony a knížky pro děti.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová