Markéta Pilátová: Senzibil, souboj dobra se zlem v prostředí mlžných jesenických hor
Jsme v 21. století, ale v zamlžených a drsných Jeseníkách se do nelítostného zápasu na život a na smrt pouštějí dva muži nadaní schopnostmi, které si obvykle spojujeme spíše s pohádkovými bytostmi nebo šamany.
Román Markéty Pilátové Senzibil má tolik rovin, že si každý může vybrat, která mu vyhovuje. Je to pohádka pro dospělé, je to román o lásce v mnoha podobách, je to zpráva o jinakosti, nahlédnutí do světa paranormálních jevů, je to vířivý průlet časem s reáliemi a historií dramaticky krásných jesenických hor.
Román rozehrává příběh dvou senzibilů obdařených těžko vysvětlitelnou silou, kterou každý z nich využívá jiným způsobem. Zároveň je sondou do českého „něcismu“, tedy obecně rozšířené víry v „něco“ vyššího, jež se neváže na tradiční náboženství a církve, ale také příběhem urputného a věčného boje dobra se zlem. Značná část děje se odehrává mimo hmatatelnou realitu, v jakýsi paralelních světech, a dostaneme se i do paměťového paláce, tedy mentální stavby, kterou využíval například Sherlok Holmes. Je zřejmé, že se dovíme mnoho o senzibilech, jen tak mimochodem projdeme lekcí základních pojmů a autorka připomene rovněž proslulý komunistický ústav, respektive psychoenergetickou laboratoř Františka Kahudy, jejíž pokusy byly režimem podporovány, neboť ovládnout mysl poddaných je cílem každého tyrana.
Markéta Pilátová
Česká spisovatelka, hispanistka a novinářka pochází z Kroměříže. Je autorkou řady ceněných knih a její magický realismus uchvacuje jak děti, tak dospělé. Absolventka olomoucké univerzity učila v Brazílii a Argentině češtině potomky českých krajanů, roky žila u oceánu v Portugalsku a momentálně bydlí v Jeseníkách, kde nasává inspiraci pro další psaní.
Můžete mít dojem, že se pohybujete v žánru science-fiction, všechny motivy jsou však pevně spjaty s reálným světem. Čtenář či posluchač ale nemá rozhodnout, jestli je příběh dvou senzibilů a jejich klientky reálný, jestli se ve světě, který známe, mohl odehrát. Má se prostě a jednoduše nechat unášet dějem, a to vám také doporučuji. Markéta Pilátová, která mimochodem skvěle dokáže vážnou situaci humorem uzemnit, píše zjevně o současném světě a její příběh může mít i edukační a nabádavé vyznění, pokud o ně budeme stát. Je to na nás.
Tak tohle byla jízda! Budu-li upřímná, jedna z nejvíc fascinujících knih, co jsem kdy četla. Příběh ve mně dozníval ještě hodně dlouho a dodnes se k němu v myšlenkách vracím.
Z webu databazeknih.cz, čtenářka pod nickem Heli20
Desetidílná rozhlasová četba ani zdaleka neobsáhla všechny roviny románu v plné síle, ale Markétě Pilátové, která text pro rozhlas sama upravila, se podařilo udržet v příběhu všechno podstatné.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka