Leoš Kyša: Sudetenland. Premiérovou četbu v pořadu Počteníčko poslouchejte ve vysílání od 6. října
Jak by vypadal příběh Československa po sametové revoluci, kdyby neproběhl kompletní odsun sudetských Němců? Otázku si položil prozaik Leoš Kyša a napsal detektivní příběh z alternativní historie. Zveme vás na výlet do Československa na počátku devadesátých let, které je jiné, než si pamatujeme.
Blíží se první svobodné volby v Československu po pádu komunistického režimu a v pohraničí to vře. Více než milion Němců, kteří zůstali v česko-polském příhraničí po zastaveném odsunu, se hlásí o svá politická práva.
Na Bruntálsku je zavražděn bývalý inspektor gestapa a jeho smrt otevírá staré křivdy a dávná tajemství. Zatímco v Praze se obávají návratu komunismu a v Bratislavě začínají snít o silné autonomii, Němci v pohraničí čelí výzvám, které jim přináší nově nabytá svoboda.
Poslouchejte osmidílný seriál ve vysílání každou sobotu od 6. října. Následně od 24. listopadu po dobu 28 dní i ZDE na webu nebo v aplikaci mujRozhlas.
Do příběhu vstupujeme společně s mladým novinářem, který přijíždí do Bruntálu, aby zjistil, co se to tam vlastně děje. Zjistí to prakticky okamžitě, když se připlete do rvačky. Leoš Kyša napsal pohraniční western.
Zjistit pravdu a hájit spravedlnost se vydává trojice lidí, kteří by se za normálních okolností nejspíš nikdy nedostali do kontaktu. Novinář z Ostravy s židovskou krví, Romka a sudetská Němka. Zatímco jejich „kmeny“ po sobě házejí kameny, mezi nimi vzniká pouto, které rozhodně nemá kořeny jen v nutnosti.
Jak to všechno dopadne?
Osmidílnou četbu připravil Ivan Motýl. Dramaturgie Eva Lenartová. Režie Tomáš Soldán. Účinkuje Petr Panzenberger. Zvuk Zdeněk Prchlík.
Leoš Kyša
Je známý autor fantasy literatury, pod pseudonymem František Kotleta napsal několik desítek velmi čtených knih. Pochází z Bruntálu, má za sebou novinářskou zkušenost, je moderátorem podcastu Jadrná věda, zaměřeného na popularizaci vědy. Externě přednáší na Slezské univerzitě v Opavě. Jako scénárista je podepsán pod celovečerním dokumentem o astrofyzikovi Jiřím Grygarovi. Je iniciátorem a koordinátorem Paranormální výzvy Českého klubu skeptiků Sisyfos, která nabízí provedení vědeckého experimentu každému, kdo věří, že může prokázat své případné paranormální schopnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.