Jacques Futrelle: Záhada tajemné zbraně
V povídce Záhada tajemné zbraně je zřejmé, že se holmesovská škola dostala i do Ameriky. Typ detektiva vědce Jacques Futrelle dovedl ad absurdum v postavě profesora Augusta S.F.X. Van Dusena, zvaného Myslící stroj, výkonného vědce typu 19. století s dlouhým přívěskem akademických poct z celého světa.
Tento živý předchůdce kybernetických strojů se objevil poprvé v roce 1906 a jeho dobrodružství, či spíše varietní kousky jeho „neúprosné logiky“, zaplnily dvě sbírky povídek – „Myslící stroj“ a „Myslící stroj řeší případ“. O dalších se už svět nedoví, neboť zmizely v rukopise spolu s Jacquesem Futrellem (1875 – 1912) na dně oceánu při zkáze Titanicu. Příběhy s myslícím strojem mají tu výhodu, že nemůže-li je po šedesátiletém odstupu někdo číst vážně, může je vždy ocenit jako karikaturu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.