Jak se chovat v krizové situaci? Soutěž Mladý posluchovský záchranář učí děti poskytnout první pomoc

24. červen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ošetření otevřené zlomeniny

Co dělat v situaci, kdy někdo kolem nás potřebuje akutně první pomoc? To se naučili žáci z 18 základních škol v kraji a své dovednosti otestovali v závodu Mladý posluchovský záchranář. 

„Děti si zkouší základní resuscitaci, dále resuscitaci dospělých s použitím AED (automatizovaný externí defibrilátor) nebo pomocí dispečinku, kdy provádí telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci. Dále je to například první pomoc po úrazu elektrickým proudem a další simulované situace jako hypoglykemie, intoxikace alkoholem či tepenné krvácení. Je tu také případ otevřené zlomeniny nebo alergická reakce na bodnutí včelou a další,“ popisuje jednotlivé úkoly, které na děti čekaly na trase závodu, lékařka Michaela Tomaščíková.

U plnění každého úkolu je nejdůležitější, aby děti dbaly především na vlastní bezpečnost. Dále se hodnotil přístup k pacientovi, samotné ošetření, telefonování a komunikace se záchrannou službou a předání pacienta lékařům.

Jak soutěž Mladý posluchovský záchranář probíhala a kteří žáci v ní nejlépe zúročili své znalosti, se dozvíte v reportáži.

autor: pese
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.