Jaroslav Hašek: Muž a žena v manželství, Jak šel pan Mazucha pomstít svou uraženou manželskou čest

Z proslulých humoresek jsme pro rozhlasové zpracování vybrali dvě. První se jmenuje Muž a žena v manželství a druhá Jak šel pan Mazucha pomstít svou uraženou čest.

Kým byl Jaroslav Hašek? Především samozřejmě autorem vůbec nejpřekládanější české knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

Jaroslav Hašek se narodil 30. dubna roku 1883 do rodiny středoškolského profesora. K profesorskému dítěti měl sice daleko, ale nakonec se po několika pokusech dokončit několik škol přece jen dopracoval k maturitě. Nastoupil na úřednické místo v bance Slávia, brzy dal však přednost tuláctví, bohémskému životu a dráze svobodného spisovatele. Stálé místo přijal až v redakci anarchistického listu Omladina, ostatně za anarchistické akce si v roce 1907 odseděl měsíc za mřížemi. Po této zkušenosti svůj odpor vůči politickému režimu začal vyjadřovat spíše literární satirou a humorem. Oženil se s dívkou, ale dál žil jako bohém a mystifikátor – jeho vrcholným kouskem bylo založení recesistické Strany mírného pokroku v mezích zákona.

Během 1. světové války Jaroslav Hašek narukoval na haličskou frontu. Tam se mu podařilo přejít k československým legiím, aby se ovšem posléze přidal na stranu Rudé armády, v níž působil jako žurnalista a politický funkcionář. Z Ruska se vrátil až v roce 1920 spolu se svou druhou manželkou. Jeho spolupráce s bolševiky v Praze však vzbuzovala nedůvěru. Znechucený Hašek odjel do domku v Lipnici, aby tam dokončil své románové dílo, nemoc a smrt však byly rychlejší. Zemřel 3. ledna 1923. Typickými znaky jeho krátkých próz je ironie, sarkasmu, cit pro detail a smysl pro bizarní humor.

Z proslulých humoresek jsme pro rozhlasové zpracování vybrali dvě. První se jmenuje Muž a žena v manželství a odehrává se v jedné obyčejné školní třídě během obyčejné hodiny. Druhá dostala název Jak šel pan Mazucha pomstít svou uraženou čest. A přesně o to v ní jde. Povídky upravila Eva Lenartová, v režii Tomáše Soldána uslyšíme Lukáše Červenku, Jaroslava Krejčího, Petra Vaňka, Miroslava Černého a Petra Kubese. Hudebně na pořadu spolupracoval Antonín Schindler.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.