Jelení příkop na Pražském hradě sloužil k obraně. Dnes je z něj romantický park s potůčkem a sochami
Jelení příkop je jedním z parků Pražského hradu. Jde o přírodní rokli na severním okraji hradního areálu, skrz kterou protéká potok Brusnice. Vstoupit je do něj možné za Prašným mostem. Cestičkou pod vzrostlými stromy sejdete až k bývalému domku medvědáře. A tam si můžete položit otázku: bývali tu tedy medvědi nebo jeleni?
Jelení příkop původně sloužil k obranným účelům. Jeho svahy byly udržovány holé a až později, za Karla IV., na nich byla vysazena vinná réva. V 16. století, během vlády Ferdinanda I. byl příkop přemostěn Prašným mostem a rozdělen na horní a dolní část. Teprve za vlády jeho vnuka, císaře Rudolfa II., se v něm počátkem 17. století začala chovat lovná zvěř, konkrétně jeleni. Ti se tu vyskytovali až do 18. století.
Medvědinec byl v Jelením příkopu zřízen o mnoho let později, po založení Československé republiky. V horní části příkopu ho nechal vystavět Tomáš Garrique Masaryk pro medvědy, které dostal darem od legionářů z Ruska. Medvědinec fungoval až do 50. let minulého století.
Naproti domku medvědáře stojí pískovcová socha Ponocného, dílo Franty Úprky, dar od studentů hořické kamenické školy k 75. narozeninám prezidentu Masarykovi. Při procházce Jelením příkopem ale můžete objevit i další sochy. Třeba Pyramidálního trpaslíka Kurta Gebauera.
Z horní do dolní části tunelem
Vystoupat můžete také k Masarykově vyhlídce ve svahu, kde první československý prezident rád odpočíval pod lípou. Vyhlídku upravil známý slovinský architekt Josip Plečnik. Pokochat se odsud můžete pohledem na areál Pražského hradu, na Hradčany nebo na Petřín.
Ve druhé polovině 20. století byl Jelení příkop i s vyhlídkou pro veřejnost uzavřený. Poté prošel rozsáhlou revitalizací. Od roku 2002 spojuje jeho horní a dolní část 84 metry dlouhý tunel pro pěší, který vede skrz val Prašného mostu.
Při procházce dolní částí Jeleního příkopu uvidíte po pravé straně Svatovítskou katedrálu, Bílou věž, věž Daliborku a další dominanty Hradu. Skokem z vikýře Bílé věže právě do Jeleního příkopu spáchal sebevraždu v červnu 1621 pražský měšťan a advokát Martin Fruwein z Podolí, jeden z odsouzených k popravě na Staroměstském náměstí, kde měl nejprve přijít o jazyk, následně o hlavu a nakonec být rozčtvrcen.
V dolní části můžete z Jeleního příkop vyjít u renesančního Letohrádku královny Anny, který nechal Ferdinand I. postavit pro svoji milovanou manželku Annu Jagellonskou. Vpravo vás cestička zelení s několika kovovými mostky provede nad zákrutou rušné Chotkovy ulice a vyústí na Klárově, u paty Starých zámeckých schodů.
Jelení příkop je přístupný od března do poloviny listopadu od 10 hodin. Zavírací hodina závisí na měsíci v roce a pohybuje se od 16. hodiny v březnu po 20. hodinu o letních prázdninách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.