Jsem inspirován tím, co přináší můj život, říká olomoucký performer a výtvarník Vladimír Havlík
Své jubilejní šedesáté narozeniny si performer, výtvarník a pedagog Vladimír Havlík připomněl retrospektivní výstavou záznamů svých dřívějších akcí začátkem února v olomoucké Galerii Caesar.
Do tajů takzvané akční tvorby pronikl v 70. a 80. letech, pořádal happeningy a akce v přírodě, neboli land art. „Na performanci je nejpodstatnější, že v určité chvíli umí zkoncentrovat a pospojovat prostor, čas, tělo a mysl. To jsme málokdy schopní v té koncentrovanosti zažít dohromady. V performanci se to někdy může stát a to je právě ten silný a intenzivní pocit jakési sounáležitosti se vším,“ říká.
Později se věnoval také kresbě, malbě a dalším oblastem tvůrčího vyjádření. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, Muzea umění Olomouc, Moravské galerie v Brně, v Budapest Gallery nebo v Landesmuseu v Linzi.
V současné době vede Vladimír Havlík ateliér Intermédií na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého, kompletuje svůj velmi rozsáhlý archiv a čeká na další tvořivý impuls, který mu život přinese. Mimo to ho můžete vidět při koncertech kapely Ostrý zub, pro kterou píše texty a zpívá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.