Kámen, štěrk a písek, hlína na cihly, propasti, jeskyně a strmé kopce na dosah. Haná pohledem geologa

4. duben 2022

V dalším díle seriálku Hanácké rok si opět projdeme naši rovinu a podíváme se i na okolní kopce. Zjistíme, jak se Haná formovala a co kromě úrodných polí Hanákům přinášela a přináší.

„Řekl bych, že hanácká rovina není ten typ fádní roviny, kterou můžete vidět třeba v Německu nebo v Polsku, kde na dlouhé desítky či stovky kilometrů nevidíte žádnou elevaci nebo morfologii. Na Hané je to jinak,“ říká profesor geologie z Univerzity Palackého Ondřej Bábek.

A přidává podrobnosti. Tady máte řadu drobných nebo větších stupňů nebo svahů, které krajinu ozvláštňují. Máme tu místo, kdesi podávají ruce dvě horská pásma, je ovlivněno evropsky významným labským zlomovým pásmem a vzniká tady příkopová propadlina,“ říká profesor geologie z Univerzity Palackého Ondřej Bábek.

Více prozradil v seriálku Hanácké rok.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.