Kateřina Hejnarová: Kamenné krajiny. Dramatický příběh stavitele chrámu v době husitských válek
Olomouc v polovině patnáctého století. Dohasínající husitské války, úsvit nové víry a s ní i nových představ o podobách chrámů. A do toho velkolepý projekt kostela svatého Mořice, který stojí nedostavěný ve středu města. To jsou kulisy, ve kterých se odehrává nový dramatický seriál Českého rozhlasu Olomouc Kamenné krajiny.
Napsala jej scenáristka Kateřina Hejnarová a vypráví v něm poutavý příběh stavitele chrámu Klause z Cách a jeho tajemné ženy Uršuly. On se přitom snaží dokončit stárnoucí stavbu, o kterou možná v nové době nebude nikdo stát, ona pak do stejného kamene promítá své touhy po návratu ztraceného syna. Až jednou…
Pro děj této čtyřdílné alegorie se autorka volně inspirovala složitým osudem jednoho nejpozoruhodnějších olomouckých kostelů, od jehož pravděpodobného posvěcení uplynulo v roce 2022 630 let. V režii Tomáše Soldána se ve čtyřdílné sérii představí bývalí i současní členové olomoucké činohry – Tereza Richtrová, Petr Kubes, Marek Pešl, Vendula Nováková, Jaroslav Krejčí, Petr Halberstadt v roli Klause z Cách a další.
Seriál vysílá Český rozhlas Olomouc v Setkání s literaturou od 8. října každou říjnovou sobotu krátce po 18. hodině, následně pak neomezeně na webu www.olomouc.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.