Kdo byli tři mušketýři, kteří úspěšně narušovali nadvládu nacistů? Gestapo je přezdívalo tři králové

1. květen 2024

Řeč není o biblickém příběhu, ale o hrdinech protinacistického odboje za Protektorátu. Jmenovali se Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek.

Před válkou byli příslušníky československé armády a po okupaci země vytvořili odbojovou skupinu. Zaměřili se na získávání zpravodajských informací, diverzní akce a sabotáže.

Klíčovou spojkou pro ně byl vysoce postavený nacista, který byl však dvojitý agent a dodával odboji informace. Skupina se nijak oficiálně nejmenovala, mezi sebou si občas říkali tři mušketýři. Protože ale byli téměř nepolapitelní, dalo jim gestapo přezdívku tři králové.

Ve svých aktivitách byli úspěšní několik let, postupně však gestapo dopadlo Balabána i Mašína. Na svobodě zůstal pouze Morávek a prchal před gestapem jako fantom. Jednou se dokonce spustil z okna po drátu rádiové antény a uřízl si při tom prst. Nakonec však přesile podlehl i on.

Václav Morávek zemřel při přestřelce v okolí Prašného mostu 21. března 1942. Skončil tak poslední ze tří králů, kteří v Čechách několik let úspěšně narušovali nadvládu nacistických okupantů.

autor: Jan Herget
Spustit audio