Kdo nedaruje vidle, není Čech. Tak zní heslo Muzea vidlí v Lichnově na Bruntálsku
Někdo sbírá známky, někdo podpisy, no a někdo vidle. Jan Gemala z Lichnova na Bruntálsku na severní Moravě už jich měl tolik, že se rozhodl založit si rovnou muzeum. Tento nápad vzbuzuje u návštěvníků pousmání, které se ale po návštěvě Muzea vidlí změní ve skutečné ohromení.
Začalo to vlastně nevinně. Rodina Gemalova bydlí na venkově, chová koně a také se věnuje zemědělství. Hrdě sami sebe označují za vidláky. Proto si chtěli vyzdobit zahradu a stáj tím, co je pro ně typické – vidlemi. Jenže kde tolik různých exemplářů vzít? Otec rodiny, Jan Gemala, přišel na zajímavý nápad. Rozhlásil do světa heslo: Kdo nedaruje vidle, není Čech. A začaly se dít věci.
Ke Gemalům postupně přicházeli lidé a nosili jedny vidle za druhými. A každé z nich jsou něčím zvláštní, mají svůj vlastní příběh a podle toho jsou pečlivým správcem muzejní podstaty zařazeny do příslušného oddělení. Ty nejopotřebovanější či nějak poškozené skončí v Oddělení týraných vidlí. Ty, které jejich majitel přivezl na motorce, se pyšní titulem Motovidle. A ani dárci vidlí nepřijdou zkrátka. S sebou si totiž kromě dobrého pocitu odnesou i doživotně platný titul Vidlák.
Pouhé shromažďování pichlavých muzejních exponátů však Janu Gemalovi nestačilo. Ve svých originálních nápadech šel ještě dál. Každoročně na Mezinárodní den vidlí, který připadá na sobotu uprostřed června, pořádá Vidlácké neolympijské hry.
To už ale za sebou v Lichnově mají i oslavu Vidlikonoc, založení Vidleboxu na odkládání nechtěných vidlí a přípravu Vidletů po Evropě. Ty jsou opravdu potřeba, protože Muzeum vidlí se může pyšnit několika zahraničními ambasádami - například v Itálii, Španělsku, Maďarsku či Turecku, kde ambasadoři shromažďují místní darované exponáty.
Muzeum vidlí v Lichnově na Bruntálsku je otevřeno celoročně. Jan Gemala vás svou netradiční sbírkou rád provede. Je dobré, zvláště mimo turistickou sezónu, se předem objednat. Například prostřednictvím e-mailu gemela@muzeumvidli.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajina opět útočí v Kurské oblasti. ‚Může to být trumf pro poválečné vyjednávání,‘ říká Petráš
-
Jaké máme emise a co s nedostatkem písku? Manažer udržitelnosti se v Česku stává certifikovanou profesí
-
Vláda dodržela plánovaný letošní schodek. Bez vlivu povodní by se jí to nepodařilo, upozorňují analytici
-
Ostravská místostarostka rezignovala kvůli výrokům o Romech. ‚Situaci se postavila čelem,‘ míní starosta