Když člověk vidí dvojitě, je to značně nepříjemné, ale i velmi limitující. Pomoct může ortoptika
Do jaké míry, v jakém věku a jak trvale dokáže s dvojitým viděním, ale i šilháním nebo tupozrakostí svými tréninkovými metodami a přístroji pomoci obor jménem ortoptika? Ptali jsme se předsedkyně společnosti ortoptistek Gabriely Mišíkové.
Představte si třeba, že vás oči „živí“ – v profesích šoféra, činnostech spojených s počítačem a mnohých dalších. Když se náhle, či pozvolna projeví potíž zvaná diplopie, tedy dvojité vidění, je to při nejmenším mrzuté. Putujete-li navíc od vyšetření k vyšetření a nedostane-li se vám uspokojivého vysvětlení ani možného řešení od lékařů rozličných specializací, pak mrzutost může přejít v něco mnohem horšího.
Takových situací ale právě ortoptisté znají řadu. Je nesmírnou výhodou, pokud pacient (například s nepříjemnou diplopií) natrefí na zdravotníky, kteří alespoň o ortoptice vědí, některé z takto specializovaných pracovišť znají, neváhají a zkusí tam dotyčného poslat k vyšetření a ideálně i rozcvičení, stabilizaci očí. I to se naštěstí děje, i tady mají ortoptisté dobré zkušenosti.
Rozcestníkem a velkým pomocníkem zde mohou být například kontakty na pracoviště ortoptiky na webu ortoptika.cz.
Ortoptisté navíc leckdy působí coby přidružená ordinace běžné oční ambulance, kde se tedy dá předpokládat i povědomí, zkušenost a důvěra v ortoptickou specializaci
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.