Když dojde k prasknutí výdutě břišní aorty, je úmrtnost velmi vysoká, varuje odborník
Zkratka AAA znamená v medicíně aneurysma abdominální čili břišní aorty. Ruptura čili prasknutí aneurysmatu může, ale nemusí přijít.
Pokud ovšem přijde, člověk je ohrožen rychlým a masivním krvácením. Kdo se s podobnými případy setkal, velmi pravděpodobně přivítá možnost, jak na případnou cévní výduť přijít předem.
Se začátkem roku 2025 přibude do nabídky screeningových programů i pilotní program na záchyt AAA, tedy výdutí břišní tepny. Především muži – kuřáci ve věku 65 až 67 let by měli požádat svého praktického lékaře o možnost preventivního, screeningového prohlédnutí krajiny břišní dnes poměrně dostupnou zobrazovací metodou – ultrazvukem, sonografickým vyšetřením.
Právě sonografie břicha prováděná primárně za jiným účelem leckdy i aneurysmata objeví. Je-li aneurysma objeveno a přijde-li se na něj tedy včas, lze naplánovat výkon – jeho „opravu“, nejčastěji cévní protézkou, náhradou, přemostěním postižené, namáhané, a tedy rizikové části cévy.
Podle konkrétních podmínek může výkon proběhnout klasicky chirurgicky – otevřením dutiny břišní cévním chirurgem, anebo metodami intervenční radiologie, přístupem skrze cévní řečiště, tedy endovaskulárně.
Související
-
Výduť břišní aorty: nový operační zákrok, který zachraňuje životy, pohledem pacienta i lékaře
Svůj příběh vypráví pacient Josef, který byl touto novou metodou v cévní chirurgii operován. Život mu zachránil MUDr. Robert Vlachovský Ph.D.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.