Kočky jsou individualisté

8. únor 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kočka v trávě

Takto apeloval na všechny chovatele veterinární lékař Petr Procházka z veterinární kliniky v Olomouci – Holici hned v úvodu Zvěřince, veterinární a chovatelské poradny Českého rozhlasu Olomouc.

Ptala se nás posluchačka z Olomouce, zda je vhodné, aby svému kocourovi pořídili kočičího kamaráda. Rodina je totiž pracovně velmi vytížena a bojí se, aby kocour netrpěl samotou.

Veterinární lékař Petr Procházka především upozornil na to, že kočky jsou založením silní individualisté. Při volném, přirozeném způsobu života v nenarušeném přírodním prostředí se sdružují do skupin, jejichž velikost je omezena potravními možnostmi. Skupina koček si pak udržuje své teritorium.

Vzájemné vztahy mezi kočkami ve skupině jsou z poloviny agresivní, v ostatním chování pak neutrální a přátelské. A to platí také v chovu.

Pokud je kočka chovaná v domácnosti, musíme vzít v úvahu, že její chování je jen z poloviny přátelské a neutrální. A nového kamaráda přijmout může, ale také nemusí.

Veterinární lékař Petr Procházka

A často se stává, že reagují agresivním chováním, tj. udržují si odstup od druhého tvora prskáním a sekáním tlapkami.

Zkrátka – jako individualisté si chrání své teritorium. A to je potřeba zvážit! Chcete-li své kočce tedy pořídit kamaráda, počítejte s tím, že to u vás doma nemusí projít jen tak v pohodě!

Posluchač z Jeseníku si stěžoval na sousedčina psa, který štěká celou dobu, co je sousedka pryč a pes je doma sám. Co s tím?

Veterinář Petr Procházka má tři rady: Za prvé – pes, který nesnáší samotu, je zřejmě úzkostlivý a bojí se být sám. Nechejte mu doma své použité oblečení, na které si může lehnout a bude vás z něj cítit. Dá mu to pocit jistoty.

Za druhé – nechte při odchodu puštěné rádio, nebo televizi, pes nebude mít pocit, že je sám, pokud uslyší hlasy.

Za třetí – zkuste s takovým pejskem více pracovat, cvičit jej, více se mu věnovat. Ideální je, když tyto tři rady zkombinujete dohromady.

A možná vás budou zajímat i další dobré rady veterinárního lékaře Petra Procházky, třeba na téma plísně u zvířat a jejich nebezpečí pro člověka, nebo otázky kolem chovu prasat.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...