Kolorektální screening snižuje úmrtnost na rakovinu tlustého střeva a konečníku

2. září 2021

Největší audioportál na českém internetu

MUDr. Petr Konvička | Foto: Tomáš Sedláček, Český rozhlas

Preventivní vyšetřování populace za účelem hledání léčitelného nádorového onemocnění v jeho časných stádiích, kdy pacienti ještě nemají potíže a příznaky, jednoznačně doporučuje MUDr. Petr Konvička z Gastroenterologického oddělení prostějovské nemocnice.

Karcinom tlustého střeva a konečníku se vyvíjí postupně. Předchází mu nezhoubné nádory ve formě polypů, nebo plošných lézí, které je možné odstranit při koloskopii a zamezit tak vzniku nádoru se všemi možnými důsledky. „O koloskopii se šíří řada mýtů, lidé se vyšetření bojí. Všechno jim vysvětlíme, nikdy nikoho do ničeho netlačíme,“ ubezpečuje MUDr. Konvička.

V České republice můžou lidé nad padesát let absolvovat jednou ročně test na přítomnost krve ve stolici, nebo screeningovou koloskopii s opakováním po deseti letech.

autor: voj

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.