Koncertní zážitek roku 2016? Nespoutaná Hanka Kosnovská a skupina Nil

11. leden 2017
Hanka Kosnovská - Nil

Koncertní středy Českého rozhlasu Olomouc vám nabídly v roce 2016 více než dvacítku vystoupení. Hrály u nás velké hvězdy i začínající umělci, vybrat ten nejsilnější zážitek je logicky subjektivní věc. Po krátkém zamyšlení jsem měl ale až nečekaně rychle jasno. Skupina Nil.

Původně to vypadalo na úplně jiné favority. Vždyť své koncerty potvrdili čerstvý sedmdesátník a folková legenda Vladimír Merta, trio Kratochvíl - Ackerman - Zangi, brněnští Futurum s Romanem Dragounem, z Islandu přiletěla fenomenální Markéta Irglová.

Navíc mi přibylo i moderování některých koncertů z řady folk a country kvůli zdravotním obtížím Sandyho Noska (naštěstí už zase vypadá jako junák!), takže třeba takoví Giant Mountains Band mě hodně okouzlili, nicméně...

Při vší úctě k výše jmenovaným i nejmenovaným, přestože vystoupení Markéty Irglové jen s klavírem ve mně zanechalo nesmazatelný otisk a patřilo k těm z nadpozemských, nakonec jsem se přiklonil k neobyčejně skromně působící kapele Nil.

Kapela NIL v Českém rozhlase Olomouc

Jejich loňské akustické album Spring, Wine & Veronica dalo větší šanci vyniknout zpěvu Hanky Kosnovské. Když sama přijela na prezentaci desky v pořadu Rockle, bylo mi jasné, že tuhle kapelu chci mít naživo. Zdaleka jsem tehdy netušil co přijde.

První čtvrthodina výborná, ale tak nějak v pohodě, jenže potom přišel Awaken prakticky jen za doprovodu cella. Dodnes, když se na to dívám na obrazovce, mám husí kůži i na místech, kde to normálně není možné. Ne tak vidět to v reálu ze tří metrů.

A zdaleka nejde o jediný vrchol. Dokonce jindy fenomenální My Head ve Velkém studiu Českého rozhlasu Olomouc nechalo vyniknout jiným číslům. Kapela byla výborná, včetně cellistky a rovněž skvěle zpívající Veroniky Hložkové, ale prostě Hanka.

Veronika Hložková - kapela Nil

Často v souvislosti s ní bývá skloňováno jméno Janis Joplin. Hanka Kosnovská ji nekopíruje, nezpívá její písničky, nedělá podobnou muziku. Přesto je dle mého názoru její reinkarnací. Nejen prací s hlasem, ale chováním, vyjadřováním, stylem života.

Tak si to myslím já. A pořád platí, že by to mohl být jeden z nejzářivějších démantů na české scéně, kdyby...