Kvůli suchým stromům podél turistické stezky na Rejvízu ochranáři zvažují její částečné uzavření

1. listopad 2018

Turistickou stezku napříč národní přírodní rezervací Rejvíz v Jeseníkách lemují desítky kůrovcem napadených stromů. Podél trasy stojí asi 150 souší, které bude podle ochranářů přírody potřeba z bezpečnostních důvodů za čas pokácet. I proto je možné, že se po dohodě s vlastníky stezka částečně uzavře.

„Tady vidíte kůrovcový strom, je označený, je metr od turistické trasy, ale z bezpečnostních důvodů musí jít dolů,“ říká Petr Šaj, vedoucí Správy CHKO Jeseníky. Takových nebezpečných stromů je podle něj podél turistické stezky mnohem víc.

Ochranáři přírody porušili podle ekologů zákon, když na Rejvízu povolili kácení a chemické postřiky

Petr Šaj ze Správy CHKO Jeseníky na Rejvízu ukazuje zásahy ochranářů proti kůrovci

Ekologové napadli rozhodnutí ochranářů přírody v Jeseníkách, které upravuje zásah lesníků proti kůrovci v Národní přírodní rezervaci Rejvíz. Odvolali se k ministerstvu životního prostředí a chtějí kácení i používání chemie zakázat. Jsou přesvědčeni, že správa tamní chráněné krajinné oblasti postupovala nezákonně.

S ohledem na hrozící nebezpečí ochranáři uvažují, že tuto stezku částečně uzavřou. „Bavíme se o úsecích ze zadní strany rezervace, od Jestřábské cesty po žluté turistické značce, a potom je to úsek, který vede od Velkého mechového jezírka směrem na Vrchovištní potok a na Jeseník,“ popisuje Šaj.

Hlavní trasy, která vede z parkoviště přímo k Velkému mechovému jezírku, se omezení zřejmě nedotkne, ale ani ta není příliš bezpečná. „Samozřejmě i na této trase jsou nebezpečné souše a kůrovcem napadené stromy, ale věříme, že se nám před tou hlavní turistickou sezónou podaří maximum těchto stromů odstranit, aby nehrozilo nebezpečí pádu na návštěvníky,“ dodává Petr Šaj.

Trasa zřejmě povede jinudy

„Naší snahou je zachovat přístupnost Mechového jezírka. V některých částech rezervace se bavíme o tom, že by pravděpodobně došlo k přeložení turistické cesty,“ uvedl ředitel olomoucké Agentury ochrany přírody a krajiny Michal Servus.

Rejvíz po kůrovcové kalamitě

Na stezce potkáváme manžele Valdrovy, vypravili se na výlet k Mechovému jezírku. Jak sami přiznávají, pohled na zdejší lesy je docela zaskočil. „Hrůza. Za mých mladých let v lese nebyla souška, dnes jsou ty lesy hrozně zdevastované,“ komentuje pan Valdr.

Na nebezpečnou situaci podél stezky upozorňují už dnes varovné cedule na okrajích národní přírodní rezervace.

autor: aja
Spustit audio